Koszenie trawy

Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, wykonywanych w ogrodzie, jest koszenie trawy. Poprawnie wykonywane, jest naturalnym sposobem na stworzenie zdrowej i gęstej murawy. Regularne przycinanie trawnika do właściwej długości wspomaga rozwój zdrowych korzeni. Pomaga także zatrzymać wodę podczas suchych okresów, a przez to utrzymać zielony kolor trawy na dłużej.

Aby uzyskać wymarzony efekt, gęstego, soczyście zielonego dywanu musimy jednak stosować się do kilku prostych zasad. Istotne są takie kwestie jak wysokość ściętych źdźbeł, częstotliwość zabiegu, rodzaj kosiarki oraz spożytkowanie ścinek trawy. W końcu niewłaściwe koszenie może przynieść więcej szkody niż pożytku!

Prawidłowa wysokość i częstotliwość koszenia

Wielu ludzi sądzi, że obcinanie trawy bardzo krótko zapobiega szybkiemu odrastaniu, dzięki czemu mogą ją rzadziej kosić. W rzeczywistości może to jedynie sprzyjać rozwojowi trawnikowych drapieżników, takich jak mech i chwasty. Wbrew pozorom, koszenie “wyżej” sprzyja wolniejszemu przyrostowi trawy. Nie powinno się kosić jej krócej niż 50 mm. Co więcej, nigdy nie obcinaj więcej niż o 1/3 – 1/2 całkowitej długości źdźbeł.

jak poprawnie kosić trawę

Zasady prawidłowego koszenia są bardzo proste:

  1. W okresach umiarkowanych temperatur (do kwietnia do maja oraz do września do października) kosimy nie krócej niż 40 mm, mniej więcej na dwa palce.
  2. W okresie wysokich temperatur i niedoborów wody (od czerwca do sierpnia) nie koś krócej niż  50-60 mm, na około trzy palce.

Aby utrzymać trawnik w idealnym stanie, najlepiej kosić go dwa razy w tygodniu. Jeżeli jednak posiadasz wolnorosnący gatunek trawy, możesz zajmować się tym raz na tydzień. Pamiętaj jednak, aby nie zaniedbywać tej czynności, gdyż nie należy dopuścić do tego, aby trawa zakwitła. Gdy zdarzy się tak, iż ominiesz jeden zabieg i trawa wyrośnie zbyt mocno, nie skracaj jej radykalnie. Lepiej powtórzyć koszenie po 2-3 dniach, niż obciąć ją zbyt mocno.

Typ kosiarki

Na rynku dostępnych jest wiele typów kosiarek: ręczne elektryczne i spalinowe, traktorki, automatyczne roboty koszące. Największą popularnością cieszą się tradycyjne modele. Jednakże wybór idealnej kosiarki jest zdeterminowany powierzchnią, na której będzie pracować. To zależy oczywiście od rozmiarów trawnika, ale także od funduszy oraz preferencji użytkownika.

Generalnie kosiarki obrotowe są lepsze do przydomowych ogródków, bo są łatwiejsze w utrzymaniu i pracują dobrze nawet na nierównych trawnikach. Kosiarki cylindryczne są lepsze w przypadku doskonale płaskich trawników oraz dla bardziej delikatnej, lepszej gatunkowo trawy.

Uniwersalną zasadą, dotyczącą wszystkich kosiarek, jest ta, która mówi, iż noże powinny być idealnie naostrzone. W przeciwnym razie, zamiast równo ścinać źdźbła, będą je rozrywać, a końcówki będą wysuszone, zżółknięte i nierówne. Co więcej, tępe ostrze może wyrywać słabiej ukorzenione kępki.

Jeżeli potrzebujesz dodatkowych informacji, koniecznie sprawdź nasz artykuł o konserwacji kosiarki!

koszenie trawnika

Nawóz z trawy

Co zrobić z trawą, która została z koszenia? Nie wyrzucaj jej, ale przerób na kompost! To bezpieczny, ekologiczny i w zasadzie darmowy nawóz. Możesz nawozić nim trawnik, ściółkować ogród warzywny lub rabaty z kwiatami. Pamiętaj, aby do kompostownika nie wrzucać trawy bezpośrednio po skoszeniu. Najlepiej, aby wcześniej przesychała przez 2-3 dni. Równie ważne jest to, aby kompostownik układać warstwowo: na przemian warstwy materii organicznej mokrej i suchej. Przykładowo, skoszona trawa będzie materią mokrą, zaś wyschnięte liście, gałązki czy słoma – suchą. Ważne jest również to, aby zapewnić kompostowi odpowiednią cyrkulację powietrza. Dlatego też na dnie kompostownika warto ułożyć drenaż z suchych patyków. W kompoście, który jest przechowywany przez okres 6-12 miesięcy, wszystkie pozostałości środków chwastobójczych znikną, a tym samym kompost będzie bezpieczny do użycia go do klombów kwiatowych lub na obrzeżach.

Dobrym sposobem na wykorzystanie ścinek trawy jest również mulczowanie. Jednakże sprawdza się w przypadku trawników koszonych często, co kilka dni. Pozostawione źdźbła powinny być młode i drobne, aby szybko ulec rozkładowi. Rozkładając się na trawniku, stanowią naturalny i ekologiczny nawóz. Do tego celu najlepiej nadaje się kosiarka z zestawem dodatkowych ostrzy, służących do rozdrabniania trawy.

Nasze porady

Oczywiście, powyżej przedstawiliśmy tylko najważniejsze zasady. Podsuniemy Ci jeszcze kilka wskazówek, aby koszenie trawy przebiegało w sposób prawidłowy i bezpieczny.

  1. Nigdy nie napełniaj kosiarki paliwem na trawniku, rób to na podwórku lub na drodze.
  2. Zawsze czyść i usuwaj pozostałości trawy ze spodniej części kosiarki po użyciu. (Zawsze rozłączaj przewód świecy zapłonowej przed opróżnieniem maszyny oraz przed pracami bezpośrednio przy ostrzach. Jeżeli korzystasz z kosiarki elektrycznej, upewnij się że nie jest podłączona do zasilania!)
  3. Ostrz lub wymieniaj ostrza regularnie.
  4. Utrzymuj swój trawnik obcięty do zalecanej długości w zależności od pory roku.
  5. Zawsze usuwaj resztki trawy. Pozostawione na trawniku sprzyjają powstawaniu filcu, który z kolei uwielbia mech.
  6. Koś trawnik za każdym razem w innym kierunku.