Aeracja

Zabieg pielęgnacyjny, polegający na nakłuwaniu darni specjalnymi kolcami lub nożami rurkowymi to aeracja, nazywana też napowietrzaniem trawnika. Ma na celu rozluźnienie podłoża i ułatwienie dostępu bryły korzeniowej do wody i składników pokarmowych, co pobudza źdźbła do wzrostu i zwiększa elastyczność trawnika.

Aeracja dzieli się na wgłębną i powierzchniową, a zabieg dostosowuje się do kondycji trawnika. Można wykonać go narzędziami ręcznymi, jednakże wiąże się to z dużym nakładem pracy oraz niższą skutecznością w stosunku do aeratorów mechanicznych.

Dlaczego trawnik wymaga aeracji?

W trakcie całorocznego użytkowania trawnika gleba zagęszcza się. Wpływają na to takie czynniki jak topnienie śniegu, deptanie czy przejeżdżanie np. taczką. Powszechnym zjawiskiem wśród trawników jest wytwarzanie warstwy filcu (materii organicznej) w ciągu roku. Obydwa rodzaje filcu: powierzchniowy i podpowierzchniowy, są szkodliwe dla ogólnego rozwoju traw, ponieważ ograniczają przepływ wody, powietrza i składników odżywczych do gleby. Dlatego też, aby uchronić trawnik przed usychaniem i żółknięciem, należy poddać go aeracji. Zlikwiduje to nadmierne zbicie wierzchniej warstwy murawy.

Napowietrzanie trawnika

Aerator mechaniczny, czyli sposób na głębokie napowietrzanie

Powszechnie uważa się że aeracja walcem z kolcami skutecznie poprawia kondycję trawnika. Prawda jest jednak inna – tylko napowietrzanie aeratorem spalinowym, wycinającym otwory w glebie, jest najskuteczniejszą metodą, która oswobodzi trawnik z filcu. Ziemia z wyciętych otworów wyciągana jest na wierzch trawnika i usuwana, co zapobiega zagęszczaniu się podłoża dookoła – z czym mamy do czynienia tylko nakłuwając trawnik. Ta operacja przerzedzi warstwę filcu na powierzchni trawnika i jednocześnie rozluźni zwartą glebę w strefie korzeni (znane powszechnie jako zwarcie podpowierzchniowe).

Aeracja aeratorem mechanicznym

Zalety aeracji

Zabieg ogrodniczy, jakim jest napowietrzanie, jest nie tylko wartościowy, ale wręcz niezbędny dla prawidłowego rozwoju Twojego trawnika. Wykonywany systematycznie, zdecydowanie wpłynie pozytywnie na twoje źdźbła, gdyż:

 • poprawia zdrowie twojego trawnika a przez to zmniejsza późniejsze nakłady pracy;
 • zwiększa wchłanianie nawozów oraz absorpcję wody przez wykonane szczeliny;
 • poprawia wymianę powietrza pomiędzy glebą a atmosferą;
 • zwiększa możliwości regeneracyjne trawy i wspomaga jej krzewienie;
 • zmniejsza ubicie gleby;
 • zwiększa pojemność wodną gleby;
 • zmniejsza spływanie powierzchniowe wody i tworzenie kałuży;
 • korzenie trawy stają się silniejsze ;
 • zwiększa wytrzymałość trawy na upał i suszę;
 • rozluźnia warstwę filcu;
 • zwiększa sprężystość i miękkość trawnika.

Częstotliwość zabiegu

Prawdę powiedziawszy, nie ma na to reguły. Zalecamy przeprowadzać napowietrzanie, gdy tylko zachodzi taka potrzeba. Wiele osób lubi jednak mieć napowietrzanie jako stały punkt swojego rocznego programu pielęgnacji trawnika. I bardzo słusznie! Coroczna aeracja przynosi same korzyści naszemu trawnikowi. Co więcej, często użytkowane trawniki lub te założone na glebach ciężkich wymagają aeracji nawet dwa lub trzy razy w roku. Pola golfowe, trawniki sportowe oraz trawniki miejskie mogą wymagać aeracji  od trzech do pięciu razy w rok. Jest to zależne od stopnia użytkowania. Pamiętaj, że trawnik przed zabiegiem należy podlać aby był wilgotny, jednakże nie nadmiernie. Należy poczekać, by woda przeniknęła do niższych warstw darni. Równie istotną sprawą jest skoszenie trawnika na odpowiednią wysokość – źdźbła powinny mierzyć około 3 centymetrów. Jeżeli będą wyższe mogą owinąć się wzdłuż noży lub też aerator powyrywa kępki.

Kiedy przeprowadzić aerację?

W zależności od gatunków trawy, zwykle wiosna i jesień to najlepszy okres na przeprowadzenie aeracji. Wiosną wybieramy czas między marcem a majem. Jesienią staramy się zmieścić czasowo między sierpniem a listopadem. Aeracja przed lub w trakcie nawożenia na koniec sezonu wspomaga rozwój korzeni i poprawia wzrost z kolejnym sezonie. W lecie, napowietrzanie otworowe stosuje się, aby poprawić dystrybucję wody do systemu korzeniowego, a to powoduje jej oszczędność oraz  lepsze wykorzystanie.

Zabieg aeracji najlepiej przeprowadzać wraz z wertykulacją. Zastosowanie tych form pielęgnacji sprawi, że Twój trawnik będzie wyglądał jak z obrazka!