Jak dbać o trawnik? Podstawowe zasady i cenne wskazówki

Posiadasz swój ogród lub działkę i poszukujesz porad jak prawidłowo dbać o trawnik? Zastanawiasz się jakie zabiegi pielęgnacyjne należy systematycznie przeprowadzać i czy poradzisz sobie z nimi sam? Z pewnością wiele działań możesz wykonać samodzielnie. Garść podstawowych wskazówek odnajdziesz w naszym artykule, który pomoże Ci zacząć przygodę z pielęgnacją trawnika. Oczywiście, w razie poważniejszych problemów może Ci się przydać pomoc profesjonalnej ekipy. Kiedy? Tego dowiesz się z tekstu! 

Od czego zacząć?

Dobór nasion? Koszenie? Nawozy? Wielu osobom wydaje się, że to od nich powinni zacząć dbanie o trawnik. Tymczasem prawda leży głębiej, i to dosłownie. Piękna trawa jest możliwa dzięki podłożu, w którym mogą kiełkować i rozwijać się nasiona. To oczywiste, że nie potrzebujesz w swojej ziemi chwastów i szkodników, ale czy zastanawiałeś się kiedyś, jakiej jakości gleby potrzebuje trawa do wzrostu?
Idealna ziemia do trawy jest lekko kwaśna (minimum 5,5 odczynu pH), przepuszczalna i próchniczna. Samodzielnie nie ocenisz jej stanu, a szczególnie tego, czy zawiera w odpowiednich proporcjach wszystkie składniki odżywcze. Wystarczy proste i wszechstronne badanie gleby, po którym dostaniesz raport w formacie PDF na swój telefon. Dopiero wtedy planuj nawożenie – wcześniej nie będziesz wiedział, co się sprawdzi w przypadku Twojego trawnika.

Samodzielne działania pielęgnacyjne

Tak naprawdę do nawożenia średniego trawnika wystarczy kilkanaście minut pracy raz na sezon. Możesz dobierać pielęgnację pod kątem specyficznych potrzeb murawy lub wybrać gotowe nawozy, np. do stosowania wczesną wiosną lub jesienią, na zakończenie sezonu. Gotowe mieszanki nawozowe to praktyczne i wygodne rozwiązanie, a ich starannie zbilansowana formuła powinna zaspokoić potrzeby większości trawników. Jeżeli potrzebujesz wyczerpujących informacji na temat nawożenia trawy, znajdziesz je w naszym artykule.

Nawozy najlepiej się przyjmą, jeśli poprzedzi je napowietrzanie i wertykulacja gleby. Najprostsze aeratory ogrodowe kosztują kilkaset złotych i przypominają zwykłą kosiarkę. Jeszcze tańsze są nakładki na buty z kolcami na podeszwach, które pomogą spulchnić glebę. To oczywiście rozwiązanie, które sprawdzi się tylko wtedy, gdy masz mały trawnik (do ok. 50 metrów kwadratowych) Samodzielnie możesz też skosić trawę. Pierwsze wiosenne koszenie pobudzi źdźbła do wzrostu, a każde następne pozwoli ci utrzymać trawnik w optymalnej wysokości. Zastanawiasz się ile wynosi idealna długość źdźbeł? Sprawdź to!

Kiedy zadbać o trawnik z pomocą profesjonalisty?

Jak dbać o trawnik – z firmą czy samodzielnie? Tak naprawdę możesz samodzielnie poradzić sobie z wieloma typowymi przypadłościami trawnika. Z pomocy warto skorzystać, jeśli:

  • na trawniku rozwijają się choroby, a Ty nie wiesz, co jest problemem;
  • masz bardzo duży teren i samodzielnie nie dasz rady się nim zajmować;
  • w trawniku są dziury i nierówności – przebarwienia, koleiny, krecie kopce.

Jeśli potrzebujesz porady, odezwij się do naszych specjalistów.