Wertykulacja trawnika

Bardzo ważnym zabiegiem, który powinien być wykonywany odpowiednią maszyną, jest wertykulacja trawnika. Jej głównym celem jest usunięcie nagromadzonej warstwy filcu. Zlikwidowanie tej warstwy pomaga ograniczyć rozprzestrzenianie się mchu na trawniku, pomagając mu odzyskać najlepszą kondycję.

Urządzenie, za pomocą którego przeprowadza się ten zabieg ogrodniczy, nazywa się wertykulatorem. Jego pionowe ostrza usuwają warstwy filcu (czyli martwych części trawy), inną materię organiczną i inne niepożądane części (jak kamienie, gałęzie, liście i patyki) z najniższej strefy pielęgnowanego trawnika.  Wertykulacja powinna być przeprowadzana regularnie przynajmniej raz w roku. Nacięcia darni należy wykonywać w formie szachownicy, to jest wzdłuż i wszerz trawnika. W ten sposób dogłębnie zregenerujesz swoją murawę.

Wpływ wertykulacji na trawnik

Poprzez zaniedbanie tego zabiegu pielęgnacyjnego, pozwalamy na wzrost warstwy filcu i innych zabrudzeń, co prowadzi do większych problemów. Zbita murawa ma ograniczony dostęp do światła i tlenu, a substancje odżywcze przenikają do gleby z trudem. Co więcej, woda nie wsiąka dobrze, przez co trawa nie regeneruje się należycie. Trawniki borykające się z problemem filcu i mchu o wiele bardziej cierpią w przypadku niedoboru wody i niedotlenienia gleby. Wertykulacja trawnika usunie na pewno dużą część mchu oraz próchnicy powierzchniowej. Jej zaletą jest likwidacja przyczyn dzięki którym mech świetnie rozwijał się do tej pory w trawniku.

Jeśli Twój trawnik nie ma problemu z filcem lub mchem, a wertykulacja była przeprowadzana w ciągu ostatniego roku, trawnik jej nie wymaga.

wertykulacja

Grabienie a wertykulacja

Wielu ludzi wierzy, że grabie do trawnika są w stanie osiągnąć takie same wyniki jak wertykulator. Jednak wertykulacji nie należy mylić z wygrabieniem trawnika. Nawet niewielkie elektryczne grabie z drucikami, mogą spowodować więcej szkody niż pożytku.

Grabienie trawnika przeprowadzone za pomocą grabi do liści lub maszyny grabiącej z małymi drucikami jest procesem usuwania mchu i obumarłych części roślin i traw. W przypadku wertykulacji używamy noży i ostrzy do usuwania filcu i jest to bardziej dogłębna, gruntowna operacja. Profesjonalna maszyna do wertykulacji jeździ po całym obszarze trawnika, tak blisko krawędzi jak tylko jest to możliwe (około 5 cm). Strzecha  jest usuwana mechanicznie lub ręcznie. Mówiąc prościej, wertykulacja nacina trawnik, usuwa obumarłą trawę i chwasty, filc, mech oraz przyczyny jego powstawania.

wertykulator

Kiedy przeprowadzać wertykulację?

Najlepszy czas na wertykulację trawnika, częściowo zależy od pory roku. Wykonana w odpowiednim czasie sprawi, że jej efekty będą najlepsze z możliwych. Wertykulacji nie powinno się przeprowadzać w zimie oraz nie powinno się wertykulować w warunkach suszy.

Wiosna to najlepszy czas, aby Twój trawnik poddać temu zabiegowi. O tej porze roku będzie się regenerował dużo szybciej. Właśnie wtedy jego wzrost jest najbujniejszy. Jednakże zabieg wertykulacji należy przeprowadzać dopiero po pierwszym koszeniu trawnika. Dzięki temu twoja darń będzie pięknie zrekultywowana po zimie.

Lekka wertykulacja może być korzystna w sprzyjających warunkach wzrostu w lecie. Jednak niektóre trawniki, szczególnie te delikatne i z dużą ilością kostrzewy mogą potrzebować wertykulacji dwa razy w ciągu dwunastu miesięcy, w celu umożliwienia trawnikowi odzyskania pełnego zdrowia. Jesień jest również dopuszczalnym terminem. Trawnik będzie nadal rosnąć w szybkim tempie na tyle, aby w pełni odzyskać pełnię zdrowia zanim nadejdą mrozy.

Wertykulacja trawnika to nie wszystko!

Po przeprowadzeniu wertykulacji, trawnik musi być stale wilgotny przez kilka dni. Następnie, zalecamy przeprowadzenie nawożenia w celu przyspieszenia wzrostu i regeneracji. Ponadto, można teraz pomyśleć o dosiewaniu nasion traw i wzbogaceniu wierzchniej warstwy gleby. Dzięki temu zbudujesz solidną bazę dla składników odżywczych na przyszłe miesiące. Aby zapewnić odpowiednie natlenienie gleby i ułatwić korzeniom trawy dostęp do składników odżywczych polecamy przeprowadzić równie istotny zabieg ogrodniczy, jakim jest aeracja.