Wertykulacja trawnika

Kompleksowa pielęgnacja trawnika składa się z wielu koniecznych prac. Bardzo istotnym elementem regeneracji trawnika, który powinien być wykonywany odpowiednią maszyną, jest wertykulacja trawnika. W rzeczywistości to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie. Najlepiej wykonywać go regularnie, aby cieszyć się pięknym i zdrowym trawnikiem. Polega na pionowym nacinaniu darni, i ma na celu usunięcie nagromadzonej warstwy filcu. Zlikwidowanie tej warstwy pomaga ograniczyć rozprzestrzenianie się mchu na trawniku. Dzięki temu trawnik odzyska najlepszą kondycję, będzie piękny i zielony, a trawa urośnie silna i zdrowa.

Czym skutkuje zaniedbanie tego zabiegu pielęgnacyjnego? Po pierwsze, pozwalamy na wzrost gęstej warstwy filcu i innych zabrudzeń, które zagłuszają trawę i ograniczają jej możliwość rozwoju i wzrostu. Zbita murawa ma ograniczony dostęp do światła i tlenu, a substancje odżywcze przenikają do gleby z trudem. Ponadto, nawożenie trawnika jest mniej skuteczne, gdy murawę pokrywa zbita warstwa filcu, mchu i martwej darni. Przez to wartościowy nawóz nie jest w stanie przeniknąć do odpowiedniej głębokości. Co więcej, woda nie wsiąka dobrze, przez co trawa nie regeneruje się należycie. Trawniki borykające się z problemem filcu i mchu o wiele bardziej cierpią w przypadku niedoboru wody i niedotlenienia gleby. Wertykulacja trawnika ma za zadanie usunąć dużą część mchu oraz próchnicy powierzchniowej. Jej zaletą jest likwidacja przyczyn, dzięki którym mech świetnie rozwijał się do tej pory w trawniku.

Wpływ zabiegu na trawnik

Zastanawiasz się czy warto przeprowadzić wertykulację trawnika w Twoim ogrodzie? Możesz być pewien, że osiągnięte efekty cię zachwycą! Oczywiście, bezpośrednio po wertykulacji trawa nie będzie wyglądać niczym pole golfowe i będzie potrzebował czasu na regenerację, ale już po kilku tygodniach od zabiegu trawnik się zregeneruje i wzmocni. Ponadto, odpowiednio przeprowadzona wertykulacja:

  • zapewnia usunięcie obumarłych części roślin;
  • pozbywa się nadmiaru filcu z murawy;
  • zwalcza mech w naszym ogrodzie;
  • sprawia, że system korzeniowy lepiej się rozrasta;
  • zapewnia lepszy dostęp wody;
  • pomaga napowietrzać trawnik i zwiększa przepływ powietrza do gleby;
  • wspiera regenerację trawnika;
  • sprawia, że korzenie trawy zyskują lepszy dostęp do nawozów.

Narzędzia do wertykulacji

Zastanawiasz się jakich narzędzi użyć? Urządzenie, które służy do pielęgnacji trawnika i za pomocą którego przeprowadza się ten zabieg ogrodniczy, nazywane jest wertykulatorem. Jego pionowe ostrza usuwają warstwy martwych części trawy, inną materię organiczną i niepożądane elementy (jak kamienie, gałęzie, liście i patyki) z najniższej strefy pielęgnowanego trawnika.

Wyróżnia się trzy rodzaje wertykulatora. Najprostszym typem jest wertykulator ręczny, który wykorzystuje siłę mięśni. To narzędzie w formie walca, który jest wyposażony w pionowe ostrza. Nacinanie trawy wertykulatorem ręcznym zaleca się jedynie na małych trawnikach i na działce w dobrej kondycji, gdyż wymaga sporego nakładu pracy. Dodatkowo, wertykulacja trawnika wykonana narzędziem ręcznym nie jest aż tak skuteczna jak przy pomocy modelu z zasilaniem, gdyż nacięcia nie są wykonane aż tak głęboko.

Kolejnym modelem jest wertykulator elektryczny, który idealnie sprawdza się na trawnikach o średniej wielkości. To znacznie bardziej wydajny sprzęt od wertykulatora ręcznego, gdyż nacina trawę na większą głębokość. Ponadto, wertykulatory elektryczne pracują ciszej i nie generują spalin tak jak modele o napędzie spalinowym. Warto zwrócić uwagę, czy wybrany sprzęt jest zasilany na akumulator czy na kabel. Jeśli wybierzesz model na kabel pamiętaj o tym, że będziesz ograniczony jego długością.

Wertykulator spalinowy to najbardziej wydajny sprzęt ogrodniczy tego typu. Idealnie nadaje na duży trawnik. Sprawdzi się idealnie również w przypadku starszych trawników, które posiadają grubą warstwę filcu. Ponadto, przez brak konieczności podłączenia do prądu nie ogranicza Cię długość kabla zasilającego. Niestety, wertykulatory spalinowe generują hałas i spaliny, a także ważą więcej w stosunku do modeli elektrycznych.

Wybór sprzętu zazwyczaj jest podyktowany rozmiarem powierzchni, na której będzie przeprowadzany zabieg, a także szerokością roboczą samego urządzenia. Jednakże warto zaopatrzyć się w wertykulator z silnikiem, który z wyglądu przypomina zwykłą kosiarkę, gdyż model ręczny wymaga dużego wysiłku nakładu pracy. Co więcej, niektóre sklepy ogrodnicze oferują możliwość wypożyczenia sprzętu. Możesz także zamówić profesjonalną ekipę, która przeprowadzi profesjonalną wertykulację w Twoim ogrodzie.

wertykulacja

Jak przeprowadzić wertykulację trawnika?

Wykonanie zabiegu należy poprzedzić przystosowaniem miejsca. W pierwszym kroku trzeba odpowiednio przygotować podłoże do wertykulacji trawnika. Usuń z murawy wszelkie patyki, kamienie i inne śmieci. Następnie skoś nisko trawnik. W przeciwnym razie źdźbła mogą zaplątać się w ostrza tnące. Należy zadbać również o to, aby ziemia była lekko wilgotna, dzięki czemu wertykulator łatwiej wykona wąskie nacięcia w trawie. Pamiętaj o tym, że grunt nie powinien być jednak zbyt mokry.

Na tak przygotowanym trawniku możesz przeprowadzić jego wertykulację. W pierwszej kolejności należy ciąć płytko, na głębokość od 5 mm do 10 mm. Następnie czynność należy powtórzyć, ale w poprzek pierwszych nacięć, tak aby wzór nacięć układał się w formie szachownicy. Za drugim przejazdem można ciąć głębiej w glebie, od 10 mm do 15 mm. Jeżeli na trawniku znajduje się warstwa materii organicznej przypominającej filc o znacznej głębokości, może pojawić się konieczność wykonywania dodatkowych przejazdów.

Po tym ja za pomocą odpowiedniego sprzętu uda Ci się wykonać wertykulację, należy z trawnika usunąć wyciągnięty wcześniej materiał organiczny. Resztki mchu i trawy najłatwiej jest po prostu zgrabić. Nie zapomnij także o podlewaniu! Twój ogród będzie potrzebował wsparcia, aby w pełni się zregenerować. Z tego względu to dobry czas na nawożenia trawnika. Po odpowiednio zbilansowanym nawożeniu rośliny będą w stanie szybko wrócić do formy.

Grabienie a wertykulacja

Wielu ludzi wierzy, że grabie do trawnika są w stanie robić takie same wyniki jak wertykulator. Jednak wertykulacji nie należy mylić z wygrabieniem trawnika. Nawet niewielkie elektryczne grabie z drucikami, mogą spowodować więcej szkody niż pożytku.

Grabienie trawnika przeprowadzone za pomocą grabi do liści lub maszyny grabiącej z małymi drucikami jest procesem usuwania mchu oraz obumarłych części roślin i traw. W przypadku wertykulacji używane noże, ostrza i sztyletowate zęby do usuwania filcu, co stanowi bardziej dogłębną i gruntowną operację. Profesjonalna maszyna jeździ po całym obszarze trawnika, tak blisko krawędzi jak tylko jest to możliwe (około 5 cm). Strzecha jest usuwana mechanicznie lub ręcznie. Mówiąc prościej, wertykulacja przynosi zupełnie inny skutek: nacina trawnik, usuwa obumarłą trawę i chwasty, filc, mech oraz przyczyny jego powstawania.

wertykulator

Kiedy wertykulować trawnik?

Po pierwsze, wertykulacji nie należy przeprowadzać w pierwszym roku od założenia trawnika. Wertykulację wykonuje się na co najmniej dwuletnim trawniku. Dopiero po tym czasie od założenia trawnika trawa posiada wystarczająco silny system korzeniowy, aby nacinanie darni jej nie zaszkodziło.

Najlepszy czas na wertykulację trawnika częściowo zależy od pory roku i panujących warunków atmosferycznych. Wertykulacja trawnika, wykonana w odpowiednim czasie sprawi, że jej efekty będą najlepsze z możliwych. Należy jednak pamiętać, że wertykulacji nie powinno się przeprowadzać w zimie, a także nie zaleca się wertykulować w warunkach suszy.

Wiosna to najlepszy sezon, aby Twój trawnik poddać temu zabiegowi. Wertykulacja wczesną wiosną wspiera odbudowę trawy po zimie. Co więcej, wiosną trawnik będzie się regenerował dużo szybciej, gdyż panują odpowiednie warunki atmosferyczne, a gleba jest bogata w wodę. Właśnie wtedy jego wzrost jest najbujniejszy. Dzięki temu twoja darń będzie pięknie zrekultywowana po zimie. Jednakże zabieg wertykulacji należy przeprowadzać dopiero po pierwszym koszeniu trawnika.

Lekka wertykulacja może być korzystna w sprzyjających warunkach wzrostu w lecie. Najlepiej przeprowadzić ją w czasie, gdy prognozowany jest deszcz. Zalecane jest, aby nie robić tego zabiegu podczas suszy lub upałów, gdyż w ten sposób można narazić trawnik na silne przesuszenie. W tym terminie lepszym pomysłem może być delikatna aeracja trawnika narzędziem, które wygląda jak kosiarka z kolcami. To zabieg mniej inwazyjny dla trawników, gdyż darń nakłuwają kolce w kilku miejscach, a nie rozcinają na całej powierzchni noże.

Jesień jest również dobrym terminem. Jesienią trawnik będzie nadal rosnąć w szybkim tempie na tyle, aby w pełni odzyskać pełnię zdrowia, zanim nadejdą mrozy. Wertykulacja na jesień sprawi, że trawa będzie przygotowana na nadejście zimy.

Ważne jest to niektóre trawniki, szczególnie te delikatne i z dużą ilością kostrzewy mogą potrzebować wertykulacji i aeracji dwa razy w sezonie, w celu umożliwienia trawnikowi odzyskania pełnego zdrowia. W takim przypadku wertykulacja trawnika odbywa się zazwyczaj na wiosnę i jesienią. Jeśli Twój trawnik nie ma problemu z filcem lub mchem, a wertykulacja była przeprowadzana w ciągu ostatniego roku, trawnik jej nie wymaga.

Co dalej? Inne zabiegi pielęgnacyjne

Po przeprowadzeniu wertykulacji, trawnik należy utrzymać w lekko wilgotnym stanie przez kilka dni. Następnie, zalecamy przeprowadzenie nawożenia w celu przyspieszenia wzrostu i regeneracji. Ponadto, można teraz zająć się dosiewaniem nasion traw, gdyż po zabiegu wejdą w grunt na odpowiednią głębokość. Warto także pomyśleć o wzbogaceniu wierzchniej warstwy gleby. Dzięki temu zbudujesz solidną bazę dla składników odżywczych na przyszłe miesiące.

To dobry moment także na piaskowanie. Dzięki temu, iż w powierzchni trawnika wertykulacja utworzyła liczne otwory, piasek wniknie w glebę szybko i głęboko, a przez to zabieg pielęgnacji będzie bardziej skuteczny. Zastanawiasz się jaki jest cel i czy warto przeprowadzić piaskowanie w Twoim ogrodzie? Przeczytaj nasze wskazówki dotyczące piaskowania trawnika!

Aby kompleksowo zadbać o kondycję trawnika, wertykulacja to nie wszystko! Po przeprowadzonej wertykulacji warto zabrać się również za napowietrzanie trawnika. Ten zabieg pielęgnacyjny, czyli aeracja, polega na wycięciu w murawie otworów, które rozluźniają glebę, przez co do korzeni trawy dociera więcej wody, tlenu oraz substancji odżywczych. Aeracja trawnika to zabieg komplementarny z wertykulacją, tak więc warto wykonać je jednocześnie podczas prac ogrodowych. Potrzebujesz więcej informacji o tym, jak wykonać aerację? Przeczytaj nasz artykuł o aeracji i poznaj korzyści, jakie daje napowietrzanie!