Chwasty na trawnikach – 5 sposobów na każdą kieszeń

Chwasty rozwijające się na trawniku to problem, który dotyczy wielu ogrodów. Na szczęście, jest wiele sposobów, które pomogą w walce z niechcianymi roślinami. Wybór odpowiedniej metody jest uzależniony od wielu czynników: powierzchni trawnika, twoich funduszy oraz czasu, który możesz poświęcić na pracę w ogrodzie. Pamiętaj jednak, że najlepszym środkiem na chwasty na trawnikach jest prewencja. Odpowiednio przeprowadzona pielęgnacja, nawożenie, koszenie oraz podlewanie z pewnością pomogą źdźbłom w walce z niechcianymi gośćmi. Dowiedz się jak pozbyć się chwastów!

Jeżeli na Twoim trawniku pojawiły się chwasty, może oznaczać to, że trawa jest osłabiona i brakuje jej odpowiednich warunków do rozwoju. Jednakże pilna obserwacja i prawidłowe zidentyfikowanie intruzów pomoże Ci określić, z jakimi problemami boryka się Twój trawnik. Przykładowo, obecność koniczyny białej lub babki pospolitej wskazuje na niedobór azotu w glebie, zaś gwiazdnicy pospolitej – na za mocno zbite podłoże. Dlatego też pielęgnacja i nawożenie to klucz do tego, aby chwasty nie pojawiły się na Twoim trawnik. Co w przypadku, gdy jednak pojawią się w ogrodzie?

Usuwanie ręczne

To najbardziej pracochłonna metoda, chociaż może przynieść efekty na niewielkim areale. Na niektóre gatunki chwastów, które nie tolerują częstego ścinania, może pomóc regularne koszenie, jednakże znacznie skuteczniejsze będzie wyrywanie ich z korzeniami. Może to jednak sprawić duży kłopot, szczególnie w przypadku roślin o głębokim systemie korzeniowym. Dlatego tez najlepiej zabierać się za wyrywanie chwastów po deszczu lub po obfitym podlaniu trawnika, kiedy woda rozmiękczy i rozluźni glebę. Najlepiej wspomóc się przy tym specjalnymi podcinarkami lub wyrywaczami do chwastów.

Domowe preparaty

Coraz więcej osób interesuje się domowymi metodami na chwasty. Własnoręczne przygotowanie preparatu z dostępnych w mieszkaniu produktów jest z  pewnością opcją budżetową, ale także ekologiczną. Popularnym środkiem na chwasty na trawniku są mieszanki na bazie octu. Oprysk tego typu można przygotować z litra wody, szklanki octu oraz pół szklanki soli (proporcja octu do wody 1:4). Możesz takze zmieszać ocet z wodą w proporcji 2:1, pomijając dodatek soli. Najskuteczniejsze efekty przyniesie wykonany przed rozpoczęciem sezonu, gdy chwasty nie zdążyły jeszcze zakwitnąć. Należy jednak pamiętać, iż ocet może zniszczyć także inne rośliny, tak więc stosuj go ostrożne, tak, aby nie dostał się na trawę lub inne rośliny uprawne.

Ekologiczne opryski

Opcją równie przyjazną dla środowiska jak mieszanki na bazie octu są gotowe ekologiczne opryski. Formuły eko środków na chwasty na trawnikach opierają się na naturalnych substancjach, takich jak kwasy (np. octowy lub pelargonowy) czy skoncentrowane wyciągi z roślin. Należy jednak sprawdzić, czy ekologiczne herbicydy posiadają odpowiednie certyfikaty – napis “bio” na etykiecie nie gwarantuje, że dany środek jest certyfikowany! Ekologiczne środki można odnaleźć na wykazie Ministerstwa  Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Herbicydy na chwasty

Gdy ekologiczne metody nie spełnią Twoich oczekiwań, możesz sięgnąć po herbicydy. To skuteczna metoda, szczególnie na dużych areałach. Większość środków jest bezpieczna dla ludzi i zwierząt, oczywiście wtedy, gdy zostaną zachowane środki bezpieczeństwa. Jednakże po zabiegu należy ograniczyć korzystanie z trawnika przez pewien czas. Po zastosowaniu środków chwastobójczych nie należy kosić trawy przez około 3 dni, aby preparat zdążył zadziałać. Przed użyciem konkretnego środka należy najpierw zidentyfikować roślinę oraz określić, czy zalicza się do chwastów jedno- lub dwuliściennych. Na tej podstawie dobierzesz odpowiedni preparat chwastobójczy.

 

Odradzamy korzystanie z preparatów nieselektywnych o działaniu totalnym, jak na przykład Roundup. Jest to środek niszczący praktycznie wszystkie rośliny. Jego substancja czynna to glifosat, wokół którego narosło wiele kontrowersji.

Profesjonalne zabiegi

Jeżeli Twój trawnik zaatakowały wyjątkowo uporczywe chwasty możesz zamówić usługę regeneracji trawnika. Pomożemy Ci nie tylko pozbyć się niechcianych roślin, ale także kompleksowo zajmiemy się murawą, przeprowadzając na niej wszelkie zabiegi pielęgnacyjne, takie jak aeracja (napowietrzanie), wertykulacja, piaskowanie czy dosiewanie trawy. Dzięki temu nie tylko oszczędzisz ogrom czasu, ale także uzyskasz trawnik piękny niczym pole golfowe. Jeżeli zainteresowała Cię nasza oferta, skontaktuj się z nami!