Ziemia pod trawnik – jaką wybrać?
Planując zakładanie trawnika masz do wyboru kilka możliwości. Najwygodniejszą i najszybszą jest położenie trawy z rolki. Niestety, jest to także opcja najdroższa. Dlatego też wiele osób decyduje się na wysianie trawy. Do tego niezbędna jest odpowiednia ziemia pod trawnik, która zapewni źdźbłom odpowiednie warunki do prawidłowego rozwoju. Oczywiście, nie wszyscy decydują się na nawiezienie na działkę ziemi pod trawnik i wysiewają nasiona bezpośrednio na podłożu znajdującym się w ogrodzie. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Jakie? Dowiedz się z naszego artykułu!
Trawnik z rolki a trawnik z wysiewu
Trawa z rolki pozwoli błyskawicznie odmienić otoczenie i w ciągu kilku godzin uzyskać trawę idealną. Niestety, koszt już kilkudziesięciu metrów kwadratowych należy liczyć w tysiącach złotych. Nie jest to więc dobre wyjście, jeśli masz duży teren przydomowy do obsadzenia trawą lub ograniczony budżet na założenie trawnika.
Na drugim biegunie jest zaplanowanie trawnika od zera na glebie, która już znajduje się na działce. Jeżeli ziemia jest wartościowa i bogata w składniki odżywcze, nic nie stoi na przeszkodzie, aby po uprzednim przekopaniu wysiać na niej nasiona. Jest to oczywiście najbardziej budżetowe rozwiązanie, gdyż wykorzystuje ziemię już znajdującą się na działce. Czasem jednak gleba na działce jest niskiej jakości lub mocno zachwaszczona, a teren zbyt kamienisty, by zaplanować piękny i równy trawnik. Wówczas prostszym i szybszym rozwiązaniem jest nawiezienie na działkę ziemi pod trawnik.
Źródło i jakość ziemi pod trawnik
Jeżeli decydujemy się na nawiezienie gleby na działkę, musimy znaleźć odpowiedniego dostawcę. Ziemię możemy kupić w specjalistycznych sklepach ogrodniczych lub w internecie. Czasem także możemy pozyskać ją z wykopów.
Z ogrodniczej ziemi sklepowej możesz korzystać bez obaw. Zazwyczaj jest to specjalna ziemia pod trawnik o odpowiednim pH i właściwościach. Przy małych ogródkach będzie to najlepsze rozwiązanie, ale raczej nie opłaca się nawieźć takiej ziemi na działkę o powierzchni kilku tysięcy czy kilkuset metrów. Potrzebowałbyś setek takich worków…
Ziemię ogrodniczą pod trawnik możesz także dostać w internecie. Tu zakupy robi się raczej na tony niż na kilogramy, więc to lepsze rozwiązanie, jeśli masz duży ogród. Niektórzy dostawcy zapewniają wgląd w badania jakości gleby. Czasem jednak nie wiesz, z czym masz do czynienia, ani co tak naprawdę kryje się w zakupionej ziemi. Podobnie jest wtedy, gdy sam nawozisz ziemię na działkę z wykopu czy placu budowy lub kupujesz od kogoś, kto ma sporo ziemi i chce się jej pozbyć. Przy tym ostatnim rozwiązaniu niskie koszty (czasem możesz dostać taką ziemię nawet za darmo) są największym plusem. Nie wiesz jednak, czy jakość ziemi pod trawnik jest wystarczająca.
Dlaczego warto badać ziemię?
Kupując ziemię do trawnika lub wykorzystując tę znajdującą się na działce, zawsze warto zbadać ją pod kątem znajdujących się w niej składników mineralnych oraz wysokości wskaźnika pH. Dlaczego? Jedynie optymalne warunki pozwolą źdźbłom rozwinąć się w prawidłowy sposób, tak, aby utworzyły gęsty i równy zielony dywan. O ile zawartość poszczególnych pierwiastków, takich jak azot, potas czy fosfor zmieniają się wraz z sezonem, o tyle wysokość pH gleby jest stała i powinna wynosić około 5,5-7,5.
Niektóre sklepy ogrodnicze podają odczyn pH gleby, jednakże nie jest to regułą. Badanie gleby możesz przeprowadzić samodzielnie, nawet jeszcze przed przetransportowaniem jej na swoją działkę. Dzięki temu dowiesz się czy warto w nią inwestować. Jednak nawet jeśli nawiozłeś już ziemię na działkę i okazało się, że ma niską jakość, to możesz ją jeszcze poprawić. Jeżeli ziemia jest zbyt kwaśna, należy przeprowadzić wapnowanie trawnika, czyli uregulować jego odczyn pH. Zazwyczaj wystarczy wykonać ten zabieg raz na 3-4 lata.
Wyregulowałeś odczyn gleby, ale trawa nie rośnie? Przyczyną może być nieodpowiednia ilość mikro- i makroelementów w ziemi. W takim przypadku konieczne będzie kompleksowe odżywiane. Możesz zająć się tym sam, a cenne wskazówki znajdziesz w naszym artykule o nawożeniu trawnika. Jeżeli jednak nie chcesz poświęcać na to czasu, możesz zamówić Program Pielęgnacji Trawnika, a nasi specjaliści zrobią to za Ciebie!