Trawa nie rośnie? Poznaj najczęstsze przyczyny

Założyłeś trawnik, ale posiana trawa nie wschodzi? Mimo Twoich zabiegów i prób trawa słabo rośnie, a jej źdźbła są słabe i delikatne? A może trawnik po zimie wygląda mizernie, a murawa nie przypomina już tej z zeszłego sezonu? Problemy te zdarzają się w wielu ogrodach, a ich powody mogą być różne. Zmagasz się z tym zjawiskiem i szukasz jego przyczyny? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj najpopularniejsze powody, przez które trawa nie rośnie!

Błędy przy zakładaniu trawnika

Podstawowym powodem, przez który trawa nie kiełkuje są błędy popełnione podczas zakładania trawnika. Po pierwsze, należy odpowiednio przygotować grunt, przekopując go na głębokość około 20 centymetrów, a następnie usuwając z niego kamienie, chwasty, gruz i wszystkie elementy, które mogą zaburzyć wzrost źdźbeł. Należy także zadbać o to, by ziemia była dostatecznie przepuszczalna, pełnowartościowa oraz o odpowiednim wskaźniku pH. Jak to sprawdzić? Możesz samodzielnie przeprowadzić badanie gleby lub zawieźć próbkę do Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej.

Przy wysiewie nasion liczy się nie tylko gdzie, ale także co i jak siejemy. Nieodpowiednio dobrana lub stara mieszanka nasienna może po prostu nie wzejść! Delikatne odmiany gazonowe mogą nie sprawdzić się w miejscach suchych i o dużym nasłonecznieniu.


Należy pamiętać także o prawidłowej technice siewu. Zakładając trawnik należy skorzystać z siewnika, a nie rozrzucać materiał siewny z ręki. To własnie nierównomierne rozłożenie nasion jest częstą przyczyną, przez którą na trawniku pojawiają się łyse placki lub rzadka trawa. Warto także zwrócić uwagę, czy warstwa ziemi, którą przykrywasz nasiona, nie jest za gruba (powinna wynosić około 1 centymetr).

Przyczyną, przez którą trawa nie rośnie mogą być także nieodpowiednie warunki do kiełkowania. Nasiona do wzrostu potrzebują stałej wilgotności oraz odpowiedniej temperatury. Dlatego też nie spiesz się zbytnio z wysiewaniem nasion i poczekaj, aż temperatury nocami sięgną do 6-8°C.  Co więcej, po założeniu trawnika nie zapominaj o jego regularnym podlewaniu. Tylko wtedy zapewnisz nasionom odpowiednie warunki do rozwoju, tak aby trawa wyrosła silna i zdrowa.

Zbyt duże zacienienie

Czasem trawnik jest bez zarzutu w centralnych partiach podwórka, ale gorzej wygląda pod drzewami lub przy północnej ścianie domu. Jaka jest przyczyna? Źdźbła do wzrostu potrzebują światła, dlatego też trawa nie rośnie w cieniu. Jeżeli odpowiednio nie zadbamy o ten teren, może zostać zaatakowany przez mech. Do wyboru mamy dwa rozwiązania. Po pierwsze, możemy zdecydować się na posianie pod drzewami specjalnej odmiany trawy do cienia, opartej na określonych gatunkach traw. Odpowiednio posiana, powinna rozrosnąć się szybko i trwale pokryć zacieniony teren.

Innym rozwiązaniem na trawnik w cieniu jest odpowiednie zagospodarowanie tergo terenu. Wiele osób decyduje się na to, aby ziemię wokół krzewów zacieniających teren ściółkować korą zamiast wysiewać tam trawę. Jeżeli jednak wolisz posadzić tam rośliny zielone, zamiast trawy możesz zdecydować się na ozdobne, cieniolubne rośliny. Wiele z nich to gatunki zimozielone, które nie tracą liści przez cały rok. Co więcej, nie wymagają koszenia i nawożenia, czasem tylko należy je przyciąć. Najpopularniejsze rośliny do cienia to bluszcz pospolity, bergenia, barwinek pospolity czy paproć ogrodowa.

Nieodpowiednie podlewanie

Tak jak zostało już wcześniej wspomniane, poprawne podlewanie trawnika po jego założeniu jest kluczową kwestią, by trawa mogła wzrastać w sposób prawidłowy. Zazwyczaj przez pierwsze 2-3 tygodnie należy podlewać go raz dziennie. Następnie ta częstotliwość się zmniejsza. Istotną kwestią jest także to, w jaki sposób podlewasz swoją działkę: ręcznie, przy pomocy zraszaczy czy systemu automatycznego nawadniania. Jeżeli potrzebujesz wyczerpujących informacji, sprawdź nasz artykuł o nawadnianiu trawnika.

Stary lub dobrze ukorzeniony trawnik należy podlewać dwa razy w tygodniu, najlepiej rano. Zastanawiasz się ile litrów wody potrzebujesz, aby dobrze podlać swój trawnik? Możesz dowiedzieć się, przeprowadzając naszą bezpłatną Zdalną Analizę Trawnika. Przy okazji otrzymasz szereg porad i zaleceń dotyczących odchwaszczania, nawożenia i koszenia.

Brak nawożenia i zabiegów

Ostatnią, choć równie istotną przyczyną, przez którą trawa nie rośnie, może być nieodpowiednia pielęgnacja lub jej kompletny brak. Kluczem do tego, aby trawnik rósł zdrowy i silny jest zapewnienie mu odpowiedniej ilości poszczególnych substancji odżywczych. Dlatego też, w pierwszej kolejności należy poznać zapotrzebowanie gleby, a potem zastosować odpowiednio zbilansowane i kompleksowe nawozy. Odpowiednio przeprowadzony cykl nawożenia, oparty na czterech zabiegach w roku, z pewnością przywróci Twojemu trawnikowi zdrowie i piękny wygląd. Jeżeli jednak nie chcesz zaprzątać tym głowy, możemy zrobić to za Ciebie,  stosując nasz Program Pielęgnacji Trawnika.

Równie ważne jak zbilansowane odżywianie jest przeprowadzanie na trawniku odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Pierwszym z nich jest aeracja, która ma na celu rozluźnienie podłoża i ułatwienie korzeniom dostępu do wody i minerałów. Równie pomocna jest wertykulacja, która polega na rozluźnieniu warstwy filcu, blokującej źdźbłom dostęp do światła i tlenu, przez co trawa nie rośnie. Po tych zabiegach warto przeprowadzić piaskowanie, które poprawia właściwości fizyczne i chemiczne gleby. Możesz zająć się tym sam lub też zamówić profesjonalną regenerację trawnika, która opiera się nie tylko na wymienionych, ale także na innych zabiegach.