Zabiegi pielęgnacji boisk syntetycznych

Prawidłowo przeprowadzone zabiegi pielęgnacji boisk syntetycznych są podstawą, aby w pełni cieszyć się z użytkowania nawierzchni sztucznej. I chociaż tego typu powierzchnia wymaga nieco mniej niż naturalna murawa sportowa, należy zadbać o to, aby utrzymać ją w odpowiedniej kondycji, sprzyjającej grze.

boisko syntetyczne po zabiegach

Posiadamy specjalistyczny, zmechanizowany sprzęt przeznaczony do pielęgnacji boisk syntetycznych, najwyższej jakości środki i materiały oraz fachową wiedzę na temat pielęgnacji boisk syntetycznych. Co więcej, proponujemy Państwu przygotowanie odpowiedniego programu pielęgnacji w oparciu o przeprowadzoną analizę płyty boiska.

Wykonywane zabiegi

Usługę pielęgnacji boisk syntetycznych wykonujemy w promieniu 200 kilometrów od Krakowa. W jej skład wchodzi szereg różnych zabiegów konserwujących, takich jak:

Rozluźnianie materiału do wypełniania

W okresach intensywnego użytkowania boiska zalecamy rozluźnianie materiału do wypełnienia. Zabieg ten przeciwdziała splataniu się włókien. Materiał do wypełnienia – zarówno granulat gumowy, jak i górna warstwa piasku kwarcowego – zostaje intensywniej rozluźniony. Dzięki temu poprawiona zostaje przepuszczalność płyty boiska.

Czyszczenie

Efektywne usuwanie liści i zanieczyszczeń z płyty boiska gwarantuje jedynie skorzystanie z profesjonalnych urządzeń. Stosowane czasami dmuchawy do liści nie oczyszczą skutecznie granulatu, a jedynie samą powierzchnię maty. Zanieczyszczenia pozostawione w granulacie szybko ulegają zbiciu, czyniąc z płyty boiska twarde i nieprzepuszczalne klepisko. Na takim boisku łatwo o kontuzję, a sama gra staje się nieprzyjemna.

Wykonujemy czyszczenie maszyną z obrotową szczotką, która usuwa odpadki z powierzchni oraz z górnej części maty. Zebrany materiał jest filtrowany za pomocą mechanizmu przesiewającego, natomiast czysty materiał do wypełniania ponownie rozprowadzamy równo na powierzchni.

czyszczenie boiska

Szczotkowanie

Szczotkowanie wykonujemy w celu rozprostowania i odświeżenia włókien maty oraz rozluźnienia górnej warstwy granulatu. Zabieg ten usprawnia górny system drenażowy boiska i poprawia jego estetykę. Boisko należy czyścić i konserwować średnio 4 razy w roku.

Uzupełnianie granulatu

Corocznie należy kontrolować płytę boiska pod kątem materiału do wypełnienia, a granulat systematycznie uzupełniać za pomocą specjalistycznego urządzenia do jego rozprowadzania.

Niektóre obszary na boisku są intensywniej użytkowane.  W szczególności na obszarach podbramkowych i w narożnikach należy regularnie przeprowadzać kontrolę i uzupełniać granulat. Miejscami można zrobić ręcznie, bez stosowania urządzenia do rozprowadzania, natomiast uzupełniając materiał na całej powierzchni boiska, należy skorzystać z przeznaczonej do tego celu maszyny.