Zasadniczo trawa posiada duże zapotrzebowanie wodne, tak więc regularne podlewanie może wiązać się z nakładem pracy. Jednakże, współczesne ogrodnictwo posiada rozwiązania znacznie usprawniające nawadnianie trawnika. Każda z metod posiada swoje wady i zalety, ale pewne ogólne zasady pozostają wspólne. Wystarczy pamiętać o nich, a optymalnie nawodniony trawnik będzie pięknie rósł!
Zalecenia
Nowo posiany trawnik podlewaj raz dziennie, aby w glebie było wystarczająco dużo wody. Dzięki temu trawa będzie mogła się zakorzeniać. Trawnik po trzecim koszeniu lub dobrze zakorzeniony podlewamy tyle, ile w danym momencie potrzebuje. Najlepiej zajmować się tym rano, kiedy parowanie wody nie jest zbyt intensywne. Dodatkowo można także spulchnić ziemię, nakłuwając widłami najmniej dostępne obszary. W ten sposób pomożesz wodzie dostać się tak, gdzie jest najbardziej potrzebna, czyli do korzeni.
Zwykle trawnik należy podlewać 2 razy w tygodniu. W czasie, gdy temperatura osiąga więcej niż 30 stopni, podlewaj nawet 3 razy w tygodniu. Za każdym razem musisz dostarczyć trawnikowi nie mniej niż 10 mm opadu. Ilość wody na jednorazowe nawodnienie to 5-10 litrów na 1 m2 trawnika, co daje 1-1,5 m3 na każde 100 m2, czyli 1 ar. Jak to wymierzyć? Najlepiej sprawdź na swoim liczniku czy podczas podlewania wylałeś odpowiednią ilość wody. Jeżeli trawnik rośnie na lekkiej lub piaszczystej glebie musi otrzymać minimum 15 mm opadu przy każdym podlewaniu.
Jeżeli jednak na trawniku występuje warstwa filcu, należy zwiększyć ilość ilość opadu nawet do 20 mm jednorazowo. Aby sprawdzić wilgotność trawnika, spróbuj wbić w darń np. śrubokręt. Jeżeli wbiłeś bez problemu na głębokość 10-15 cm, to znaczy że ma ziemia jest odpowiednio wilgotna. Gdyby jednak nie udało ci się, natychmiast podlej mocno trawnik.
Dodatkowo, w okresie suszy radzimy nie chodzić po trawniku, gdyż trawa jest wówczas sucha i łamliwa. Jeśli trawnik wymaga obcięcia nie koś częściej niż raz w tygodniu ani krócej niż 50 mm. Co więcej, nie ponawiaj koszenia, nawet jeśli widać, że trawnik nieco odrósł.
Jak podlewać trawnik?
Ręcznie
Ta metoda jest wystarczająca na trawnikach do 50 m2, tak więc lepiej nadaje się do podlewania rabat czy warzywników. Należy jednak pamiętać, aby woda z węża ogrodowego była rozproszona. Nie należy lać zwartego strumienia! Do osiągnięcia rozproszonej mgiełki wystarczy odpowiednia nakładka na węża. Jednorazowy czas podlewania wężem ogrodowym trawnika o tej powierzchni wynosi około 15-20 minut.
Ta metoda sprawdza się najlepiej do podlewania nowo zasianych trawników lub po dosiewie nasion. Wspaniale służy do wpłukania nasion w szczeliny po wertykulacji lub aeracji. Jednakże nie nadaje się do większych trawników, gdyż byłaby znacznie czaso- i pracochłonna. Co więcej, ręczne podlewanie nie zapewnia równomiernego i odpowiednio rozłożystego strumienia. Dlatego też, jeżeli posiadasz więcej niż mały trawniczek, polecamy inne, wygodniejsze metody.