Plamy na trawniku: przyczyny i sposoby zwalczania

Nierówny kolor trawy to problem, z który pojawia się na wielu działkach czy przydomowych ogrodach. Czarne, żółte lub brązowe plamy na trawniku niweczą efekty ciężkiej pracy w ogrodzie i psują cały efekt. Przyczyny takich kłopotów z trawnikiem bywają różne, tak więc należy najpierw określić źródło problemu.  Dzięki temu będziesz mógł wprowadzić odpowiednie zmiany w pielęgnacji lub zastosować najlepsze metody. Dowiedz się jak zlikwidować plamy na trawniku!

Żółte plamy a błędy w nawożeniu

Okazuje się, że można nie tylko za mało, ale też za bardzo nawozić trawę. Żółte plamy na trawniku często są efektem nieprawidłowego nawożenia. W takim wypadku należy w pierwszej kolejności sprawdzić na opakowaniu nawozu do trawy, czy stosujesz go w odpowiednich dawkach i odstępach czasu. Jeżeli postępujesz zgodnie z instrukcją, ale Twoja murawa wciąż wygląda niezadowalająco, możliwe, że konieczna będzie zmiana pielęgnacji. Żółte plamy na trawniku mogą też brać się stąd, że rozsypujesz nawóz z ręki, zamiast przy użyciu siewnika. Przez to nierównomiernie wnika on w glebę. W jednych miejscach trawa jest intensywnie zielona i zdrowa, a w innych sucha, bo nawóz tam nie dotarł.

Czasem następuje sytuacja przeciwna – źdźbła otrzymały zbyt dużą dawkę nawozu, który nie zdążył się rozpuścić i wypalił suche placki. Jeżeli przyczyną żółtych plam na trawniku jest przenawożenie,  przez kilka tygodni nie nawoź trawnika, za to często i obficie go podlewaj, by cały nawóz rozpuścił się i wniknął w ziemię.

Czarne plamy na trawie

Czasami pod źdźbłami trawy zaobserwować można czarne podłoże, a liście pokrywają się ciemnym nalotem. Jeśli plamy są czarne lub ciemnobrązowe to możesz mieć do czynienia z głownią plamistą, chorobą trawy wywoływaną przez grzyby. To choroba grzybowa, która pojawia się głównie jesienią i wiosną. Najlepszą profilaktyką jest odpowiednie nawożenie, gdyż przenawożenie azotem przy pominięciu potasu i fosforu stwarza warunki do rozwoju tej choroby. Należy także systematycznie przeprowadzać wertykulację oraz usuwać resztki skoszonej trawy.

 

Jeżeli jednak głownia plamista zaatakuje twój trawnik to  dobra wiadomość jest taka, że nie musisz stosować specjalnych leków czy substancji do trawy. Głownia powinna zniknąć, gdy skosisz i usuniesz porażoną trawę, wykonasz wertykulację trawnika, a następnie zadbasz o równowagę składników odżywczych w samej glebie. Zdrowa gleba to zdrowa trawa – pozbędziesz się wszystkich potencjalnych chorób.

Plamy na trawniku – co robić?

Aby pozbyć się przebarwień z trawnika w pierwszej kolejności należy poznać przyczyny takiego stanu oraz wyeliminować je. Jeżeli źródłem problemów było nieodpowiednie nawożenie, należy odpowiednio zmienić pielęgnację tak, aby przebiegała w odpowiedni sposób. Jak powinna wyglądać? Dowiesz się z artykułu o poprawnym nawożeniu!

Oczywiście, przyczyny mogą być różne. Jeżeli twój program nawożenia jest prawidłowy, możesz poprawić ogólną kondycję trawnika przeprowadzając różnorodne zabiegi pielęgnacyjne. Na plamy na trawie z pewnością pomoże wertykulacja i napowietrzanie trawnika, a także  poprawne koszenie. Usuwanie filcu powierzchniowego oraz resztek skoszonej trawy ograniczy możliwość rozwoju chorób grzybowych. Efekty tych zabiegów dostrzeżesz po kilku tygodniach.

Dobrym sposobem na to, aby dowiedzieć się jaka może być przyczyna nierównego kolorytu oraz plam na trawniku, jest przeprowadzenie analizy stanu trawnika. Oferujemy Ci ją bezpłatnie! Jeżeli jesteś zainteresowany, możesz zlecić analizę, wypełniając ankietę w tym miejscu.