Trawnik po zimie straszy? Poznaj przyczyny i znajdź rozwiązanie!

Gdy wiosną śnieg topnieje i odsłania murawę, może spotkać Cię przykra niespodzianka. Trawnik po zimie może być brzydki, przerzedzony, pożółkły i słaby. Czekasz, aż sytuacja sama się poprawi lub dosiewasz trawę, ale to nic nie daje? Rozwiązanie problemu może tkwić w eliminacji przyczyn, przez które trawa wygląda nieciekawie. Zastanawiasz się w czym może tkwić problem i jak temu zaradzić? Spróbujemy Ci pomóc!

Dlaczego trawnik jest brzydki po zimie?

Przyczyny mogą być różne. Po pierwsze, źródło problemu może tkwić w nieodpowiedniej pielęgnacji murawy w poprzednim sezonie. Kluczem do utrzymania trawy w dobrej kondycji jest zapewnienie jej optymalnych warunków do rozwoju i zbilansowanego nawożenia przez cały rok. Przed zimowymi miesiącami należy dostarczyć trawie odpowiednią ilość fosforu i potasu, które wzmocnią jej odporność na mróz i choroby.  Z drugiej zaś strony, jesienne przenawożenie, w szczególności azotem, pobudzi trawę do nadmiernego wzrostu w nieodpowiednim momencie, co zanadto ją osłabi. Dlatego też tak ważne jest przeprowadzanie prawidłowej pielęgnacji. Zastanawiasz się czy robisz to dobrze? Przeprowadź Bezpłatną Analizę Trawnika i przekonaj się sam!

Oczywiście, błędy w nawożeniu to nie jedyne przyczyny, przez które murawa po zimie może prezentować się nieciekawie. Trawnik przykryty całą zimę czapą śniegu nie miał dostępu słońca i mógł gnić. Z drugiej strony, podczas wielu ostatnich zim w ogóle nie było śniegu. Trawa nie miała czasu na regenerację, a wiosnę powitała przesuszona. Poza tym, o ile w sezonie letnim kontrolujemy stan trawnika na bieżąco, po długich zimowych miesiącach może on zaskoczyć. Zwierzęce odchody i trawnik wypalony psim i kocim moczem, krecie kopce – to wszystko składa się na obraz nędzy i rozpaczy, jaki może Cię przywitać w ogródku po zimie.

Pierwsze koszenie trawy po zimie

Pierwszym krokiem do tego, by trawa zaczęła rosnąć bujnie, jest prawidłowo przeprowadzone pierwsze koszenie trawy po zimie. Trzeba tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • koś w kwietniu-maju, gdy trawa już nieco podrośnie,
  • najpierw wyrównaj powierzchnię trawnika,
  • jeśli możesz, poprzedź pierwsze koszenie trawy po zimie wertykulacją trawnika.

W wyniku koszenia usuwasz pożółkłe źdźbła. Trawa będzie rosła mocniejsza. Zanim skosisz trawę pierwszy raz po zimie, sprawdź stan noży w kosiarce – jeśli będą szarpały i wyrywały źdźbła, to nie pomożesz trawnikowi dojść do siebie.

Jak nawozić trawnik wiosną?

Samodzielne dobranie odpowiedniego nawożenia na trawnik wiosną jest trudne, szczególnie gdy nie znasz zapotrzebowania gleby na poszczególnie składniki odżywcze. Dlatego też warto wiosenną pielęgnację zacząć od skontrolowania stanu podłoża. W tym celu należy zlecić specjalistyczne badanie gleby. Możesz przeprowadzić je przez nasz zestaw pobraniowy, materiał badawczy przesyłając do laboratorium paczkomatem. Również Okręgowe Stacje Chemiczno-Rolnicze oferują możliwość odpłatnego badania gleby w celu doradztwa nawozowego.

Znasz stan gleby w swoim ogrodzie? W takim razie możesz przystąpić do nawożenia! Aby zapewnić trawie dobre warunki do regeneracji, zaleca się przeprowadzenie wiosennego nawożenia dwukrotnie. W pierwszym kroku, od maja do kwietnia, warto zastosować regeneracyjny nawóz nie tylko bogaty w azot, ale także wzbogacony innymi mikro- i makroelementami. Po upływie około 8 tygodni należy przeprowadzić drugą turę wiosennego nawożenia, nastawioną na intensywny wzrost trawy.

Co na trawnik po zimie? Pomoc specjalistów

Czasem trawnik po zimie wygląda tak mizernie, że wydaje się, iż pozostaje już tylko poddać się i założyć nowy. Szkoda jednak pracy, którą włożyłeś w budowanie swojej murawy od podstaw. Pamiętaj, że w tak trudnej sytuacji możesz zamówić fachową pomoc z zewnątrz. Specjaliści z  Mr. Green Grass mogą przyjechać do Ciebie i przeprowadzić fachową i kompleksową regenerację trawnika. Wystarczą dwie wizyty podczas których:

  • zlikwidują mech i chwasty,
  • usuną choroby trawy,
  • za pomocą aeracji i wertykulacji spulchnią glebę,
  • dosieją trawę.

Jeżeli zainteresowała Cię usługa regeneracji trawnika, koniecznie skontaktuj się z nami!