Jak wyrównać trawnik?
Przyczyn nierówności na trawniku może być wiele. Czasem wynika to z niepoprawnego przygotowania gruntu przed wysianiem trawy, czasem zaś dziury i nierówności pojawiają się nawet na idealnie założonej murawie. Doły wykopane przez psa, wymarzanie traw, wymywanie ziemi po opadach czy koleiny to najpowszechniejsze przyczyny powstawania nierówności. Zastanawiasz się jak wyrównać trawnik, aby wyglądał niczym boisko piłkarskie? Sprawdź nasze porady!
Sposób na równy trawnik
Podstawową przyczyną, przez którą na trawniku pojawiają się nierówności, jest niepoprawne przygotowanie gruntu pod trawnik. Jeśli podłoże jest luźne lub przeciwnie – są miejsca, w których wciąż znajdują się skarpy i korzenie chwastów, to jego powierzchnia może przypominać serię górek i dołków. Dlatego też najlepszym sposobem na murawę jak z boiska jest właściwe przystąpienie do zakładania trawnika!
Aby uniknąć nierówności na trawniku należy odpowiednio zadbać o podłoże. W pierwszej kolejności należy przekopać ziemię, przegrabić i usunąć z niej wszelkie zanieczyszczenia (kamienie, gruz, korzenie i kłącza chwastów). Następnie grunt należy dokładnie wyrównać, po czym ubić specjalnym walcem. Jeżeli podłoże jest niejednorodne, zbyt ciężkie lub piaszczyste, przed wałowaniem możesz wzbogacić grunt o ziemię lepszej jakości.
Potrzebujesz więcej informacji o zakładaniu trawnika? Znajdziesz je tutaj!
Likwidowanie kolein na trawniku
Równie powszechnym problemem są koleiny na trawniku. Wystarczy przejechać po nim raz ciężkim samochodem, by przez kolejne miesiące powierzchnia straszyła długimi, wyjeżdżonymi koleinami. Ziemia pod nimi jest mocno zbita, dlatego też przed dosiewką warto odpowiednio przygotować teren, przeprowadzając aerację oraz wertykulację gruntu. Jeżeli jest to jedynie miejscowy problem, po przeprowadzonych zabiegach wystarczy wyrównać teren, podsypując ziemi oraz wysiewając trawę w tak przygotowane podłoże.
Czasem jednak kolein jest na tyle dużo, na przykład po intensywnej pracy sprzętu budowlanego, iż mogłoby się wydawać, że nie pozostaje nic innego, jak tylko obecny trawnik zlikwidować i założyć nowy. Jednakże jest to dość radykalne posunięcie. Zazwyczaj wystarczy profesjonalna regeneracja trawnika, aby teren został wyrównany, a źdźbła na zregenerowanym gruncie wyrosły zdrowe i piękne.
Piaskowanie nierównego trawnika
Innym zabiegiem, który można w tej sytuacji polecić, jest piaskowanie trawnika. Sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy nierówności i zagłębienia nie są duże. Polega na pokryciu murawy cienką (ok. 3-5 mm) warstwą piasku zmieszanego z kompostem, torfem, ziemią, glinką lub kredą, w zależności od zapotrzebowania. Na lekkich, piaszczystych glebach zastosuj więcej gliny i torfu, a na ciężkich, gliniastych – więcej piasku. Dobierając odpowiednio mieszankę, możesz nie tylko zapanować nad nierównościami na trawniku, ale też poprawić strukturę podłoża.
Jeśli trawnik ma kilkadziesiąt metrów kwadratowych, możesz zrobić to samodzielnie; przy większych areałach przyda się pomoc profesjonalistów. Ważne jest równomierne, dokładne rozsypanie piasku, by trawnik był później równy. Zabieg powinien być poprzedzony aeracją i wertykulacją dla najlepszego efektu – nowa mieszanka wniknie w ziemię i odpowiednio ją wzbogaci.
Jeżeli zainteresował Cię zabieg piaskowania, szczegółowe informacje znajdziesz w osobnym artykule.
Wyrównywanie zagłębień
Czasami jednak zagłębienia w trawniku są na tyle duże, iż samo piaskowanie nie wystarcza. Stają się problemem szczególnie wtedy, gdy tworzą się w nich kałuże, po których na trawniku zostają brzydkie, muliste ślady. Jeżeli nie chcesz czekać na to, aż trawa z dosiewki urośnie, możesz spróbować szybszej, lecz nieco bardziej skomplikowanej metody na to, jak wyrównać trawnik. Polega ona na wycięciu prostokątnego pasma darni z zagłębienia. Następnie nierówność wypełnia się ziemią do odpowiedniego poziomu. Glebę należy potem ubić i polać wodą, a na tak przygotowany grunt rozwinąć pas wyciętej darni. Całość należy porządnie udeptać lub zwałować, a następnie podlać trawnik.
Nierówny kolor na trawniku
Nierówności trawnika często dotyczą także koloru. Żółte lub brązowe plamy zazwyczaj są wynikiem nieodpowiedniego nawożenia (jego braku lub zbyt dużej ilości nawozu), chorób lub zaniedbań pielęgnacyjnych. Jeżeli ten problem dotyczy Twojej murawy, tutaj możesz dowiedzieć się jak poradzić sobie z plamami na trawie.
Zastanawiasz się co może być przyczyną powstawania nierówności terenu oraz plam na trawie? Przeprowadź bezpłatną analizę stanu trawnika i uzyskaj odpowiedzi na nurtujące Cię pytania!