Pielęgnacja boisk trawiastych

Wygrany mecz to sukces dla drużyny, kibiców a także dla klubu. Piłkarze trenują, kibice wspierają drużynę, natomiast klub musi zapewnić dobre warunki do treningów i prowadzenia rozgrywek. Nie należy zapominać, że dobry stan płyty boiska to jeden z najważniejszych czynników wpływających na grę piłkarzy. Dlatego też odpowiednia pielęgnacja boisk trawiastych jest jednym z kluczy do osiągnięcia sukcesu.

Twarda i zbita ziemia, nierówna powierzchnia, ubytki w trawniku, zachwaszczenie, słaba kondycja murawy lub brak drenażu to główne problemy, jakie można dostrzec na boiskach sportowych. Takie warunki sprawiają dodatkowe trudności piłkarzom podczas treningu czy meczu, a często bywają także powodem większej liczby kontuzji. Co więcej, piłka kopnięta na nierównym podłożu często zmienia zadany kierunek.

Ograniczenie pielęgnacji do koszenia i walcowania murawy niestety nie jest w stanie wyprowadzić murawy na prostą. Profesjonalna pielęgnacja płyty boiska to szereg zabiegów wykonywanych specjalistycznym sprzętem przy zastosowaniu najwyższej klasy materiałów i wykorzystaniu wiedzy najlepszych ekspertów. Połączenie tych elementów, w zestawieniu z terminowym wykonywaniem zabiegów, daje pewność, że zostaną zapewnione najlepsze warunki do gry.

pielęgnacja boisk trawiastych

Oferta dla klubów sportowych

Mr. Green Grass Sport to dział firmy założony z myślą o poprawie warunków panujących na polskich boiskach i stadionach piłkarskich. Dokładamy wszelkich starań, by dzięki naszej pracy piłkarze trenowali w jak najlepszych warunkach. Posiadamy specjalistyczny, zmechanizowany sprzęt do pielęgnacji darni, najwyższej jakości środki i materiały oraz fachową wiedzę. Proponujemy Państwu przygotowanie odpowiedniego programu pielęgnacji w oparciu o przeprowadzoną analizę płyty boiska.

Nie ma dwóch identycznych boisk czy stadionów. Wszystkie różnią się od siebie pod względem podłoża, intensywności użytkowania czy składu gatunkowego traw. Dlatego przed rozpoczęciem pielęgnacji bardzo ważnym elementem jest przeprowadzenie analizy murawy, głównie pod względem właściwości fizycznych (zagęszczenie gleby, skład granulometryczny) i chemicznych (odczyn i zasobność w składniki pokarmowe).

Jeżeli zainteresowałeś się naszym programem pielęgnacji boisk trawiastych, tutaj możesz sprawdzić, jakie zabiegi oferujemy.

pilkarz

Błędy w pielęgnacji boisk

Nieodpowiednia pielęgnacja boisk trawiastych lub jej brak powoduje szybkie zużycie, a nawet zniszczenie płyty boiska. Głównymi czynnikami przyczyniającymi się do tego jest stosowanie nieodpowiednich nawozów (rolniczych zamiast specjalistycznych) oraz słaby drenaż, powodujący zatrzymanie nadmiaru wody, co negatywnie wpływa na grę. Zbicie nawierzchni niszczy kanaliki przepływu powietrza, co uniemożliwia przesiąkanie wody do korzeni. Ziemia staje się zbyt twarda, aby cokolwiek przez nią przeniknęło. W rezultacie korzenie utrzymują się płytko pod powierzchnią. W ten sposób płyta ulega szybkiemu zniszczeniu, stanie się nierówna i z wybrzuszeniami. Jedynie dzięki odpowiedniej pielęgnacji można osiągnąć doskonałej jakości murawę na boisku. Trenerzy i piłkarze muszą być świadomi, że częstą przyczyną kontuzji jest nierówna lub zbyt twarda nawierzchnia boiska. Co więcej, płytkie korzenie dają minimalną przyczepność butom piłkarskim. Zwichnięte kostki i urazy stają się przez to bardzo prawdopodobne. Dlatego też warto profesjonalnie zadbać o murawę stadionową, aby wyeliminować te czynniki i cieszyć się grą na idealnie przygotowanym podłożu.