Piaskowanie trawnika

Zabieg ogrodniczy, jakim jest piaskowanie trawnika, polega na posypaniu powierzchni warstwą specjalnej mieszanki. Celem takiego działania jest polepszenie właściwości fizykochemicznych gleby. Jednakże piaskowanie przynosi jeszcze więcej korzyści! Dlatego też nie powinno zaniedbywać się tego zabiegu w sezonowej pielęgnacji trawnika.

Jakie jeszcze korzyści płyną z piaskowania? Wykonywane raz w sezonie, powoduje lepsze zakorzenienie i zwiększa gęstość darni. Jest to również dobry sposób na „wyrównanie” drobnych nierówności i zagłębień na nierównym trawniku. Co więcej, zwiększa przepuszczalność podłoża dlatego też ułatwia wnikanie wody, powietrza oraz nawozów. Trawnik po piaskowaniu stwarza lepsze warunki do rozwoju korzeni.

Mieszanka do piaskowania a rodzaj podłoża

Piaskowanie trawnika to posypywanie murawy cienką warstwą (ok. 3-5 mm) różnorodnego materiału np. piasku rzecznego zmieszanego z ziemią, glinką, torfem i innymi dodatkami, takimi jak kreda lub kompost. Rodzaj mieszanki i jej proporcje uzależnione są od typu struktury gleby na której rośnie trawnik. Każda mieszanka piaskowa powinna zostać przygotowana indywidualnie w zależności od potrzeb trawnika. Należy używać tylko sprawdzonych podłoży, wolnych od zanieczyszczeń oraz chwastów. Na glebach piaszczystych stosujemy mieszankę bogatą w substrat torfowy i glinę, a na glebach ciężkich, gliniastych odwrotnie – z przeważającą zawartością piasku odpowiedniej granulacji i rodzaju.

piaskowanie trawnika

Wpływ zabiegu na glebę

Odpowiednio dobrana mieszanka do piaskowania jest kluczem do skutecznego polepszenia właściwości gleby. W przypadku podłoża piaszczystego, polepszy jego właściwości magazynujące wodę, dzięki czemu trawnik będzie bardziej odporny na suszę. Natomiast gdy podłoże jest gliniaste, pomoże rozluźnić zbitą glebę – polepszy drenaż, zapewniając korzeniom lepsze warunki do rozwoju. Następną korzyścią piaskowania jest wyrównywanie drobnych nierówności trawnika, wypełniając wszystkie małe zagłębienia (do 15 mm). Piaskowanie stymuluje trawnik do wytwarzania nowych pędów traw, powodując zagęszczanie trawnika, a to pomaga w walce z chwastami i mchem.

mieszanka do piaskowania

Przebieg piaskowania

Piaskowanie trawnika to nieskomplikowany zabieg ogrodniczy. W przypadku małego trawnika można wykonać go ręcznie. Jednakże, piaskowanie za pomocą taczki, łopaty i grabek nie sprawdza przy większych powierzchniach. Bardzo istotne jest, aby rozprowadzić równomiernie warstwę mieszanki piaskowej, o wysokości nie większej niż 5 mm. Aby wykonać to w sposób prawidłowy potrzebne jest specjalne urządzenie.

Jeżeli chcesz osiągnąć najlepsze rezultaty, piaskowanie należy wykonać po wertykulacji i aeracji – mieszanka piasku, substratu torfowego i gliny dotrze do gleby szybciej oraz wypełni otwory powstałe podczas napowietrzania. W zależności od rodzaju trawnika stosujemy dawkę 3-5 kg mieszanki na 1 m2, co daje nawet 500 kg na 100m2/1ar.

piaskowanie

Kiedy wykonać piaskowanie?

Nie ma żadnych rygorystycznych wymagań co do terminu wykonania. Możemy przeprowadzać go w zasadzie cały rok. Trawniki rosnące na glebach ubogich powinny być piaskowane raz w roku mieszanką bogatszą w substrat torfowy, co znacznie polepszy jakość gleby. Trawniki założone na glebach wysokiej jakości, bogatych w składniki organiczne, nie potrzebują corocznego piaskowania. Jeżeli jednak chcesz osiągnąć najlepsze rezultaty, możesz piaskować regularnie raz w roku – najlepiej jesienią już od września – wtedy trawy mają najlepszą zdolność do krzewienia się. Dzięki temu stworzysz swojemu trawnikowi optymalne warunki do rozwoju.