Sianie trawy – kiedy najlepiej zakładać trawnik?

Prawidłowo założony trawnik stanowi przepiękną wizytówkę całej posesji. Jest zdrowy, równy i silny, o soczystej, zielonej barwie. Jak uzyskać taki efekt? Przede wszystkim, należy podejść do tego z głową i wybrać odpowiedni termin na sianie trawy. Nawet najlepsze nasiona wysiane w prawidłowo przygotowane podłoże nie będą w stanie prawidłowo wzrastać, jeżeli trafią do gruntu w nieodpowiednim czasie. Kiedy więc jest najlepszy czas na sianie trawy? Dowiesz się z poniższego artykułu! 

Siew wiosenny

Najczęściej sianie trawnika przeprowadza się w kwietniu i maju. Nie powinno już być przymrozków, ale też nasionom nie zagrażają upały. Właśnie w tych miesiącach wilgotność gruntu jest optymalna, a temperatura odpowiednia, aby nasiona zaczęły kiełkować. Trawa wysiana na wiosnę ma wystarczająco dużo czasu, aby rozrosnąć się i wzmocnić. Dzięki temu będzie odpowiednio przygotowana na letnie upały oraz zimowe temperatury. Dlatego też okres od kwietnia do końca maja jest optymalny na sianie trawy. Oczywiście, wszystko uzależnione jest od pogody, jaka panuje w danym sezonie!

Czy można siać trawę latem?

Zasadniczo – można. Jednakże jest to dość ryzykowny pomysł. Wysokie temperatury i intensywne słońce mogą zaszkodzić trawie, gdyż młode źdźbła są bardzo wrażliwe na wysokie temperatury. Co więcej, świeżo założony trawnik wymaga odpowiedniego nawodnienia. W letnich miesiącach należałoby go podlewać nawet dwa razy dziennie! Dlatego też nie zaleca się letniego wysiewania trawy, gdyż wiąże się to z dużym nakładem pracy oraz niepewnymi efektami.

Sianie trawnika jesienią

Jeżeli nie założyłeś trawnika na wiosnę i nie chciałeś ryzykować letniego wysiewu to czy można sieć trawę jesienią? Jak najbardziej! Co ciekawe, niektórzy fachowcy uważają okres od września do października za najbardziej odpowiedni. Jest to czas, kiedy nie ma już upałów, ale wciąż jest ciepło. Co więcej, jesienne deszcze pomogą zapewnić odpowiednie nawodnienie, a do zimowych przymrozków jest na tyle daleko, że trawa zdąży się porządnie ukorzenić. Jednakże nie należy przeprowadzać jesiennego siewu zbyt późno, gdyż darń może miejscami przemarznąć.

Naprawa zniszczonego trawnika

Na podobnych zasadach przebiega naprawa zniszczonego trawnika. Najczęściej robi się to wiosną, w kwietniu lub maju, kiedy po zimie doskonale widać zniszczenia czy ubytki. Oczywiście, dosiewkę możesz przeprowadzić w dowolnym momencie sezonu wegetacyjnego, z wyłączeniem najgorętszych tygodni.

Pamiętaj, że podczas wysiewu trawy liczy się nie tylko termin, ale także rodzaj nasion. W przypadku uzupełniania ubytków najlepiej wybrać taką mieszankę nasienną, która jest jak najbardziej zbliżona do trawy wzrastającej na murawie. Jeżeli nie wiesz, jakie gatunki traw rosną w twoim ogrodzie, najlepiej wybrać mieszankę uniwersalną. Jeżeli zakładasz trawnik od zera, możesz wybrać dowolne nasiona trawy. Jednakże ich wybór warto oprzeć nie tylko na osobistych preferencjach, ale także na warunkach glebowych i środowiskowych, jakie panują w Twoim ogrodzie.

Sianie trawy – wskazówki i porady

Pamiętaj jednak, że bez względu na to, czy uzupełniasz ubytki, czy też zakładasz trawnik od zera, należy podążać za kilkoma wskazówkami, uniwersalnymi zarówno dla siewu wiosennego, jak i jesiennego. Przede wszystkim, grunt pod trawnik powinien ostać odpowiednio przygotowany, oczyszczony i ubity. Siew należy przeprowadzać w bezwietrzny dzień, najlepiej za pomocą siewnika. Dzięki temu nasiona będą padały równomiernie, a trawa urośnie równa i jednolita. Jeżeli do obsiania masz jedynie niewielki obszar, możesz posłużyć się siewnikiem ręcznym. Jeżeli jednak pracujesz na większym areale, warto zdecydować się na siewnik rotacyjny. Gdy tylko wysiejesz nasiona, obficie podlej cały trawnik.

Jeżeli potrzebujesz bardziej wyczerpujących informacji na temat zakładania trawnika, znajdziesz je w tym artykule!

Układanie trawy z rolki

Specyficzną metodą siania trawnika jest rozkładanie trawy w rolce. Tu tak naprawdę niczego nie siejesz – używasz tylko trawy, którą ktoś inny posiał już kilkanaście miesięcy temu. W związku z tym możesz rozłożyć ją właściwie w dowolnym momencie sezonu wegetacyjnego – aż do listopada. Unikaj tylko rozkładania trawy w czasie największych upałów. Aby trawa się przyjęła, powinna „połączyć się” z podłożem – tak się nie stanie, jeśli będzie zupełnie sucho. W czasie dużego upału nawet podlewanie rano i wieczorem może nie wystarczyć – ziemia zacznie wysychać w ciągu dnia.