Czy warto kupić robota koszącego?

Kosiarki automatyczne to technologia godna XXI wieku. Są szybkie, ciche i ekologiczne oraz praktycznie nie wymagają obsługi. Oczywiście, obok szeregu zalet posiadają także kilka wad, a wiele osób sądzi, że ich cena jest zaporowa. Zastanawiasz się, czy warto kupić robota koszącego? Poniżej przedstawimy ci plusy i minusy posiadania kosiarki samojezdnej oraz omówimy sposób jej pracy.  

Jak działa robot koszący?

Pierwsze pytanie brzmi zazwyczaj: skąd robot koszący wie, gdzie kosić? Jego obszar koszenia wytyczają przewody graniczne umieszczone na specjalnych kołkach. Możesz umieścić je pod ziemią lub na powierzchni trawnika. Przewody prowadzą także do stacji dokującej, gdzie robot ładuje akumulatory. Kosiarka trawnikowa obiera sygnały, emitowane przez przewody i stąd dokładnie wie, po jakim obszarze ma się poruszać. Dlatego też nie bój się, że robot wjedzie w wypielęgnowane rabaty kwiatowe lub warzywniak – odgrodzone przewodem, będą poza zasięgiem ostrzy.

Użytkownik sam planuje plan pracy kosiarki samojezdnej i odpowiednio programuje robota. Dzięki temu sprzęt uruchamia się automatycznie, kosząc trawę według ustalonego wcześniej harmonogramu. Oczywiście, w razie potrzeby możesz go dowolnie zmodyfikować. Po skończonej pracy robot sam zjeżdża do stacji dokującej.

Zalety robotów koszących

Głowna zaletą robotów koszący jest ogromna oszczędność czasu, którą zyskuje właściciel kosiarki. Po zainstalowaniu przewodów granicznych oraz zaprogramowaniu kosiarki, sprzęt nie wymaga praktycznie żadnej obsługi. Sam się uruchamia oraz sam zjeżdża do ładowania. To idealnie rozwiązanie dla zabieganych oraz dla osób, które szczerze nie lubią kosić trawy. Bez względu na wielkość trawnika, robot koszący sprawdzi się na każdym arealne – wystarczy tylko dobrać odpowiedni model. Ponadto, nie wymaga wielu zabiegów. Wystarczy raz na 1-2 tygodnie przeczyścić ostrza.

Niewątpliwą zaletą jest także fakt, iż trawnik jest regularnie koszony i zawsze wygląda idealnie. Co istotne, większość robotów nie posiada pojemników na skoszoną trawę., ale mulczują źdźbła, czyli tną je na małe kawałeczki. Resztki trawy działają jak naturalny nawóz, dzięki czemu murawa jest dobrze odżywiona i lepiej się rozwija.

Kosiarka samojezdna jest dobrym rozwiązaniem także dla osób, które cenią sobie ciszę. Robot, który pracuje na akumulatorach, jest znacznie bardziej cichy niż tradycyjne kosiarki spalinowe, których hałas stanowi duży problem w trakcie pracy. Co więcej, jest to też bardziej ekologiczne rozwiązanie, gdyż sprzęt zasilany jest na prąd, a nie na benzynę.

Kolejną zaletą kosiarki-robota jest prosta i intuicyjna obsługa. Nowszymi modelami możesz zarządzać nawet z aplikacji w telefonie! Jest to inteligentny sprzęt, który wstrzyma pracę np. zahaczywszy o kamień. Nie musisz także martwić się o bezpieczeństwo dzieci lub zwierząt. Kosiarki są wyposażane w czujniki przeszkód oraz szereg zabezpieczeń, takich jak uruchomienie na kod PIN czy blokada ostrzy w chwili podniesienia.

Wady automatycznych kosiarek

Chociaż roboty koszące cechuje szereg zalet, posiadają także kilka istotnych wad. Przede wszystkim jest to cena, zbyt wysoka dla wielu osób. Jednakże koszt zakupu tańszego modelu jest zbliżony do kwoty, jaką trzeba byłoby wydać na tradycyjną kosiarkę spalinową. Tutaj jednak pojawia się kolejny problem. Im dany robot jest tańszy, tym mniejszy posiada zasięg. Oznacza to, iż właściciele dużych ogrodów musieliby kupić droższy sprzęt, który byłby w stanie prawidłowo zadbać o ich trawnik.

Minusem kosiarek automatycznych jest także czaso- i pracochłonne układanie przewodów ograniczających. Musisz zabezpieczyć nie tylko granice trawnika, ale także wszelkie przeszkody, takie jak drzewa, rabaty czy piaskownice. W ogrodach z dużą ilością kwietników i rabatek taki proces może zająć sporo czasu. Co więcej, obecność przewodów może utrudnić przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych trawnika, takich jak wertykulacja, ponieważ zachodzi ryzyko uszkodzenia zakopanego w ziemi kabla.

Chociaż robot do koszenia trawy to urządzenie inteligentne, nie zawsze się to sprawdza. Zazwyczaj bez problemu rozpoznaje i omija duże przeszkody, jednakże może nie zauważyć mniejszych przedmiotów. Dlatego też uważaj, aby nie pozostawiać na trawniku zabawek z piaskownicy czy spinaczy do prania.

Jaki model wybrać?

Jak widzisz, robot koszący nie jest rozwiązaniem idealnym, jednakże jego zalety z pewnością przewyższają wady. Zastanawiasz się jaki model będzie najbardziej odpowiedni do Twojego ogrodu? Przede wszystkim powinieneś kierować się obszarem trawnika. W ofercie posiadamy modele przeznaczone na powierzchnie od 300 m² aż do 5 000 m².  Tańsze modele, których ceny zaczynają się od około 3 600 zł, posiadają zarówno mniejszy zasięg, jak i mniej inteligentnych funkcji. Droższe roboty, których cena przekracza 10 000 zł, mają dużo większy zakres pracy, a także szereg nowoczesnych i praktycznych rozwiązań.

Cena i zasięg danego modelu to kryteria ważne, ale nie jedyne. Równie istotny jest maksymalny kąt nachylenia terenu, pod jakim robot jest w stanie pracować. Jeśli jesteś posiadaczem trawnika płaskiego jak boisko piłkarskie, nie musisz się tym przejmować. Jeżeli jednak twój trawnik położony jest na skarpie lub posiada przewyższenia i obniżenia terenu, koniecznie sprawdź czy wybrany przez Ciebie model kosiarki samojezdnej będzie w stanie na nich pracować!

Jeżeli nadal zastanawiasz się, czy warto kupić robota koszącego, zapoznaj się z naszą ofertą – może uda Ci się odnaleźć swój ideał?