Szkodniki i choroby
Zdrowa, silna i wypielęgnowana trawa jest celem, do którego dąży większość posiadaczy trawnika. Niestety, na przeszkodzie często stają różnorodne szkodniki i choroby. Dlatego też warto dowiedzieć się, co zagraża Twojemu trawnikowi oraz poznać sposoby na zwalczanie istniejących problemów. Pamiętaj jednak, że najlepszym sposobem na szkodniki i choroby jest prawidłowo prowadzona pielęgnacja oraz nawożenie trawnika. Jeżeli dobrze zadbasz o niego od samego założenia, szanse na zaistnienie problemów z trawą znacznie spadają!
Szkodniki
Pędraki
To postać larwalna chrząszcza, osiągająca dorosłość po 4 latach. Są dość duże (około 3-4 cm), grube i białe, wygięte w kształt litery C. Żyją w glebie i odżywiają się korzeniami oraz butwiejącymi resztkami roślin. Dlatego też należą do jednych z najgorszych szkodników glebowych. Sygnałem, że trawnik został przez nie zaatakowany jest miejscowe żółknięcie trawnika, szybkie więdnięcie nowo zasadzonych roślin oraz luźna darń, która z łatwością odchodzi od gleby.
Zwalczanie pędraków nie jest łatwe, gdyż skutki ich działań nie są widoczne od razu. Tak naprawdę najlepszym sposobem, aby murawa nie została przez nie zniszczona, jest prawidłowa pielęgnacja trawnika, zawierająca w sobie takie zabiegi jak aeracja i wertykulacja. W końcu lepiej zapobiegać niż zwalczać! Jeżeli jednak ten szkodnik pojawi się na Twoim trawniku, należy sięgnąć po odpowiedni środek zwalczający pędraki. W pierwszej kolejności zastosuj ekologiczny preparat. Jeśli on nie pomoże, dopiero wtedy sięgnij po chemiczne środki.
Komarnica
Koziułki są stadium larwalnym komarnicy, która może powodować poważne zniszczenia trawy. Są one beznogie, brązowe lub szare i mogą dochodzić do 4 cm długości. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej samice składają jaja wczesną jesienią. Larwy są aktywne od początku września, powodując szkody w czasie zimy i wczesną wiosną.
Jeśli nie będziemy zwalczać larw komarnicy, mogą całkowicie zniszczyć trawnik. Żywią się łodygami i korzeniami traw, tak więc zaatakowane rośliny obumierają. Biorąc pod uwagę naturę pędraków, szkody rzadko są jednorodne i są trudne do przewidzenia. Praktyczną metodą na ich zwalczenie jest zastosowanie skutecznego środka owadobójczego, szczególnie jeśli większość korzeni trawy jest nietknięta. W takiej sytuacji można odzyskać trawnik za pomocą podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Czasami jednak trzeba posiać nową trawę na zniszczonej powierzchni.
Mrówki
Potrafią być prawdziwą plagą. Ich obecność objawia się małymi kopczykami na trawie, a w miejscach, gdzie znajdują się ich gniazda trawa obumiera. Tworząc tunele w bryle korzeniowej, osłabiają korzenie i przesuszają glebę. Istnieje wiele domowych metod za zwalczanie mrówek. Możesz obsadzić swój trawnik roślinami, których nie lubią. Jest to to na przykład lawenda, tymianek czy nagietek. Możesz także obsypać ich gniazda i trasy poruszania się proszkiem do pieczenia lub sodą oczyszczoną.
Jednak nie oszukujmy się, takie metody nie poradzą sobie z prawdziwą mrówczą inwazją. W takim przypadku należy sięgnąć po fachowe preparaty. Najważniejszym jest, aby taki środek zastosować na centrum kolonii, a nie na pojedyncze owady. W końcu musimy zlikwidować centrum problemu, czyli królową, znoszącą jaja. Możesz wybrać oprysk, granulat lub trutkę. Ta ostatnia sprawdza się najlepiej, bo nawet gdy nie odnajdziesz źródła problemu, robotnice nieświadomie przeniosą truciznę do gniazda.
Choroby
Czerwona nitkowatość
Powszechnie występująca choroba grzybowa, której pierwszą oznaką są place brązowawej gnijącej trawy. Gdy przyjrzymy się bliżej, zobaczymy cienkie czerwone igły wystające spod źdźbeł trawy. W bardzo złych przypadkach widoczne są małe cząsteczki różowej grzybni, wyglądające jak małe kawałeczki bawełny. Czerwona nitkowatość oznaką wysokiej wilgotności lub niskiej żyzności. Najczęściej występuje w miesiącach letnich, gdy poziom wilgotności jest bardzo wysoki. Jeśli pojawi się w czasie łagodnej jesieni może trwać przez całą zimę. Zwykle nie przenosi się z trawnika na trawnik, chociaż najlepiej umyć wężem ogrodowym ostrza kosiarki, aby usunąć z nich wszelkie ewentualne grzyby.
Jako że niska żyzność jest jedną z jej przyczyn, radzimy przeprowadzanie regularnego użyźniania. Niemniej jednak, jeśli problem utrzymuje się z powodu wilgoci polecamy zastosować środek grzybobójczy 2-3 tygodnie po przeprowadzeniu odżywienia i wypielenia trawnika. Powinien poradzić sobie z chorobą w 2-3 tygodnie po zastosowaniu. Jeśli wilgotna pogoda utrzymuje się, czerwona nitkowatość może ponownie się pojawić. Skoszenie trawnika niewydolną kosiarką lub taką z nieostrymi ostrzami może spowodować nawrót choroby.
Pleśń śniegowa
Jest to kolejna groźna choroba grzybowa, która objawia się białym nalotem oraz wilgotnymi, zgniłymi plamami. Może pojawić się przy temperaturze wynoszącej kilka stopni powyżej zera, dużej wilgotności i zalegającej pokrywie śniegowej. Na jej rozwój wpływa również złe przygotowanie trawnika do zimy, a szczególnie przenawożenie azotem oraz zbyt wysoki odczyn pH ziemi. Aby ją zwalczyć, należy wykonać zabieg wertykulacji trawnika i dokładnie wygrabić zalegające resztki roślinne. Warto także rozluźnić glebę, poddając ją aeracji oraz piaskowaniu.
Aby uniknąć pleśni śniegowej w następnym sezonie sezonie, przed zimą skoś nisko darń i unikaj chodzenia po pokrywie śnieżnej, zalegającej trawnik. Należy też przeprowadzać nawożenie “z głową”: uważać z azotem, ale uzupełniać niedobory innych pierwiastków (szczególnie potasu). Aby wiedzieć, jakie dawki nawozowe są optymalne dla Twojego trawnika, warto przeprowadzić badanie gleby.
Mech
Mech dobrze się rozwija w wilgotnych i zacienionych obszarach. Trawniki, które mają dużą warstwę filcu, zostały zbyt krótko skoszone lub rosną na gliniastej glebie są bardziej narażone na pojawienie się mchu. Dobrą metodą na walkę z mchem jest wertykulacja. Zabieg ten usuwa nagromadzony filc, czyli jedną z głównych przyczyn obecności mchu na trawniku. Daje zdecydowanie lepsze rezultaty niż grabienie, które usuwa jedynie martwy mech. Nie wyleczy to całkowicie trawnika, ani nie przyniesie żadnych korzyści w kwestii usunięcia przyczyn choroby.
Jeśli stworzy się odpowiednie warunki można doprowadzić do redukcji, a nawet do całkowitego zaniku nawrotów mchu na trawniku. W praktyce, jeśli trawnik jest zacieniony przez dom lub drzewa, raczej nie dąży się do całkowitego usunięcia mchu.
Powyżej przedstawiliśmy jedynie najpopularniejsze szkodniki i choroby trawnika. Pamiętaj jednak, że jest znacznie więcej problemów, które mogą zaistnieć. Jedynie poprawne rozpoznanie pozwoli Ci opracować najlepszy plan na zwalczenie ich. Jednakże chcemy podkreślić raz jeszcze: prawidłowo prowadzona pielęgnacja trawnika jest najlepszym środkiem prewencyjnym, aby szkodniki i choroby trawnika poszły w niepamięć!