Zakładanie trawnika
Piękna, zadbana i soczyście zielona murawa z pewnością jest wizytówką domu i marzeniem wielu właścicieli ogrodów. Pierwszym krokiem, aby taki efekt osiągnąć, jest oczywiście poprawne zakładanie trawnika. Dostępnych jest kilka metod, tak więc każdy może zdecydować się na tę, który najlepiej odpowiada jego potrzebom i możliwościom. Jednakże istnieje kilka uniwersalnych zasad, odnoszących się do każdego sposobu.
Zakładanie trawnika: podstawowe informacje
Po pierwsze, trawnik zakłada się po wybudowaniu elementów małej architektury ogrodowej, ułożeniu nawierzchni, położeniu instalacji i posadzeniu roślin. Świeżo zasiana trawa jest bardzo delikatna, tak więc mogłaby zostać zniszczona zbyt częstym deptaniem lub przejeżdżaniem po niej taczkami.
Po drugie, bez względu na wybrany sposób, należy odpowiednio przygotować grunt. W pierwszej kolejności należy przekopać ziemię, usuwając z niej wszelkie zanieczyszczenia, takie jak kamienie, gruz czy korzenie i kłącza chwastów. Jest to też dobry moment aby wzbogacić glebę o wartościowe składniki. W zależności od jej rodzaju, możemy dodać piasku (gleby ciężkie, gliniaste) lub torfu ogrodniczego (gleby piaszczyste). Jest to też dobry moment na zbadanie odczynu pH. Jeżeli jego wartość wynosi poniżej 5,5 konieczne jest wapnowanie gleby. Na zbyt kwaśnym gruncie trawa nie będzie dobrze rosła! Na koniec należy wyrównać teren pod przyszły trawnik oraz wykonać nawóz przedsiewny, na około tydzień wcześniej przed planowanym zakładaniem trawnika.
Po trzecie, bez względu na wybraną metodę, należy pamiętać o odpowiednim i regularnym nawadnianiu! Po założeniu trawnika należy podlewać go codziennie (a nawet dwa razy dziennie) aby podłoże przez cały czas pozostawało lekko wilgotne. Nie można dopuścić do przesuszenia, gdyż w ten sposób zasiana trawa lu położona darń nie ukorzeni się, a cała włożona praca pójdzie na marne.
Omówione wyżej zasady stosują się do każdej z trzech metod zakładania trawnika. Poniżej omówimy każdą z nich, tak, abyś po zapoznaniu się, mógł zdecydować się na sposób, który najlepiej odpowiada twoim potrzebom.
Trawnik z siewu
Sianie nasion traw gazonowych to najbardziej popularna, a zarazem najtańsza metoda na zakładanie trawnika. Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniego materiału siewnego, dobranego do warunków panujących na danym trawniku. Trawę można wysiać ręcznie lub za pomocą specjalnego siewnika. Zdecydowanie lepiej sprawdza się ta druga metoda, gdyż zapewnia szybką i równomierną dystrybucję nasion. Niestety, nie można powiedzieć tego o sianiu z ręki. Następnie nasiona przysypujemy około dwucentymetrową warstwą gleby lub torfu ogrodniczego i wałujemy.
Jednakże, oprócz szeregu wcześniejszych przygotowań, ten sposób na trawnik wiąże się również ze sporą ilością obowiązków już po wysiewie. Należy nadzorować proces wzrostu, odpowiednio nawadniać trawnik, dosiewać nasiona w miejscach w których zostały one wydziobane przez ptaki lub zmieniły swoje położenie na skutek silnych wiatrów lub ulew.
Kiełkowanie rozpoczyna się około dwa tygodnie po siewie. Po wykiełkowaniu nie powinno się wchodzić na trawę aż do pierwszego koszenia. W zależności od dobranych mieszanek gatunków i odmian, cały proces może potrwać nawet kilka miesięcy zanim uzyskamy pełny, zielony i gęsty trawnik.