Zakładanie trawnika

Piękna, zadbana i soczyście zielona murawa z pewnością jest wizytówką domu i marzeniem wielu właścicieli ogrodów. Pierwszym krokiem, aby taki efekt osiągnąć, jest oczywiście poprawne zakładanie trawnika. Dostępnych jest kilka metod, tak więc każdy może zdecydować się na tę, który najlepiej odpowiada jego potrzebom i możliwościom. Jednakże istnieje kilka uniwersalnych zasad, odnoszących się do każdego sposobu.

Zakładanie trawnika: podstawowe informacje

Po pierwsze, trawnik zakłada się po wybudowaniu elementów małej architektury ogrodowej, ułożeniu nawierzchni, położeniu instalacji i posadzeniu roślin. Świeżo zasiana trawa jest bardzo delikatna, tak więc mogłaby zostać zniszczona zbyt częstym deptaniem lub przejeżdżaniem po niej taczkami.

Po drugie, bez względu na wybrany sposób, należy odpowiednio przygotować grunt. W pierwszej kolejności należy przekopać ziemię, usuwając z niej wszelkie zanieczyszczenia, takie jak kamienie, gruz czy korzenie i kłącza chwastów. Jest to też dobry moment aby wzbogacić glebę o wartościowe składniki. W zależności od jej rodzaju, możemy dodać piasku (gleby ciężkie, gliniaste) lub torfu ogrodniczego (gleby piaszczyste). Jest to też dobry moment na zbadanie odczynu pH. Jeżeli jego wartość wynosi poniżej 5,5 konieczne jest wapnowanie gleby. Na zbyt kwaśnym gruncie trawa nie będzie dobrze rosła! Na koniec należy wyrównać teren pod przyszły trawnik oraz wykonać nawóz przedsiewny, na około tydzień wcześniej przed planowanym zakładaniem trawnika.

Po trzecie, bez względu na wybraną metodę, należy pamiętać o odpowiednim i regularnym nawadnianiu! Po założeniu trawnika należy podlewać go codziennie (a nawet dwa razy dziennie) aby podłoże przez cały czas pozostawało lekko wilgotne. Nie można dopuścić do przesuszenia, gdyż w ten sposób zasiana trawa lu położona darń nie ukorzeni się, a cała włożona praca pójdzie na marne.

Omówione wyżej zasady stosują się do każdej z trzech metod zakładania trawnika. Poniżej omówimy każdą z nich, tak, abyś po zapoznaniu się, mógł zdecydować się na sposób, który najlepiej odpowiada twoim potrzebom.

Trawnik z siewu

Sianie nasion traw gazonowych to najbardziej popularna, a zarazem najtańsza metoda na zakładanie trawnika. Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniego materiału siewnego, dobranego do warunków panujących na danym trawniku. Trawę można wysiać ręcznie lub za pomocą specjalnego siewnika. Zdecydowanie lepiej sprawdza się ta druga metoda, gdyż zapewnia szybką i równomierną dystrybucję nasion. Niestety, nie można powiedzieć tego o sianiu z ręki. Następnie nasiona przysypujemy około dwucentymetrową warstwą gleby lub torfu ogrodniczego i wałujemy.

Jednakże, oprócz szeregu wcześniejszych przygotowań, ten sposób na trawnik wiąże się również ze sporą ilością obowiązków już po wysiewie. Należy nadzorować proces wzrostu, odpowiednio nawadniać trawnik, dosiewać nasiona w miejscach w których zostały one wydziobane przez ptaki lub zmieniły swoje położenie na skutek silnych wiatrów lub ulew.

Kiełkowanie rozpoczyna się około dwa tygodnie po siewie. Po wykiełkowaniu nie powinno się wchodzić na trawę aż do pierwszego koszenia. W zależności od dobranych mieszanek gatunków i odmian, cały proces może potrwać nawet kilka miesięcy zanim uzyskamy pełny, zielony i gęsty trawnik.

trawnik z siewu

Trawnik z rolki

Gotowa darnina to najdroższa z trzech wymienionym metod, jednak efekt pięknego trawnika będzie natychmiastowy. To nic innego jak dywan, który składa się z pięknej trawy, która została wyhodowana i pielęgnowana przez profesjonalistów w tej dziedzinie przez około 18 miesięcy. Gotową darń można rozłożyć praktycznie w dowolnym momencie sezonu wegetacyjnego traw, czyli od marca do listopada (za wyjątkiem okresu największych upałów).

Jednakże położenie trawnika z rolki nie jest tak proste, jak wydaje się na pierwszy rzut oka! Kolejne pasy należy układać ściśle obok drugiego, tak, aby nie powstały żadne szczeliny. Należy kłaść je w połowie długości ułożonych wcześniej (przypomina to cegły w murze). Każde pasmo trawy należy solidnie docisnąć, a po ułożeniu zwałować.

Jak wspominaliśmy wcześniej, także trawnik rolowany wymaga odpowiedniego nawadniania. Jeśli jednak chcesz posiadać trawnik na którym Twoje dzieci lub zwierzęta będą mogły bawić się już w dwa tygodnie po instalacji – gotowa darń będzie najbardziej odpowiednią metodą. Nie wspominając o tym, że efekt pięknego, soczystego trawnika uzyskasz bezpośrednio po instalacji!

Hydrosiew

Chociaż hydrosiew (znany też jako hydroobsiew) jest mało znaną metodą na zakładanie przydomowego trawnika, to zdecydowanie zasługuje na uwagę. To w pełni biologiczna – i ekologiczna – mieszanka nasion trawy, mulczu celulozowego oraz drzewnego, wody oraz nawozów, które wzbogacają glebę, a trawie pomagają ukorzenić się i zdrowo wzrastać. Hydrosiew polecamy szczególnie dla osób, które potrzebują zasiać trawę w niekorzystnym terenie, jak skarpy, rowy czy nasypy.

Jednakże, hydrosiew jest droższą metodą od tradycyjnego siania trawy i nie można wykonać go samodzielnie. Wymaga wykwalifikowanego pracownika, który dobierze odpowiednią mieszankę składników, optymalną dla danej gleby. Co więcej, niezbędny jest specjalistyczny sprzęt, czyli hydrosiewnik.

Metoda ta przynosi efekty szybciej niż tradycyjne sianie. Zielony dywan pojawi się po około 3-4 tygodniach po zabiegu. Pomimo, że nie musimy tak bardzo przejmować się ptakami podkradającymi nasiona, hydrosiew również wymaga regularnego dostarczania wody.

zakładanie trawnika

Jak założyć trawnik?

Jak widać, każda z przedstawionych metod posiada swoje wady i zalety. Wybór sposobu na zakładanie trawnika należy do właściciela posesji lub inwestora. Wszystko sprowadza się do budżetu jaki mamy zarezerwowany na ten cel oraz czasu w jakim chcemy mieć gotowy trawnik. Jeżeli nie potrzebujesz natychmiastowego efektu i nie chcesz wydać za dużo na ten, cel trawnik z siewu wydaje się najkorzystniejszą opcją, choć wiąże się ze sporym nakładem pracy. Osobom, które nie mogą doczekać się widoku zielonego dywanu za oknem, polecamy trawnik z rolki. Jest metodą najdroższą, ale pożądany efekt uzyskuje się od razu. Natomiast jeżeli twój trawnik położony jest na dużej nierówności, rozważ metodę hydrosiewu. W razie wątpliwości co do wybranej metody, możesz skontaktować się z Nami!

Nowy trawnik