Nasiona trawy

Tutaj zaczyna się przygoda z idealnym trawnikiem!
Filtruj

Wyświetlanie wszystkich wyników: 7

Nasiona trawy

Piękny i gęsty trawnik o szmaragdowej barwie to marzenie każdego posiadacza ogrodu lub działki. Pierwszym krokiem, aby ten efekt osiągnąć, jest oczywiście założenie trawnika oraz utrzymanie go w dobrej kondycji. Należy jednak pamiętać, że należy podejść do tego z głową, ponieważ kluczem do uzyskania wymarzonej darni są odpowiednio dobrane nasiona trawy. Mieszanki trawnikowe charakteryzuje różnorodność gatunkowa odmian wchodzących w ich skład. Dlatego też stosuje się inne kompozycje do przydomowych ogródków czy przerzedzonych trawników, inne na tereny ozdobne i reprezentacyjne a jeszcze inne w przestrzeni publicznej, jak parki czy place zabaw.
Mr. GreenGrass oferuje wiele mieszanek, dostosowanych do różnych warunków glebowych, intensywności użytkowania oraz o określonych wymaganiach nawozowych. Zasadniczo, dostępne kompozycje trawnikowe można podzielić na trzy podstawowe grupy: sportowe, ozdobne oraz uniwersalne.

Mieszanki traw – rodzaje i cechy

Sportowe mieszanki trawnikowe charakteryzują się dużą odpornością na deptanie i obciążenia. Dlatego też bez obaw możesz uprawiać na nich sport, stawiać meble ogrodowe czy elementy małej architektury. Co więcej, cechują się także szybkim tempem regeneracji. Trawa boiskowa świetnie nadaje się na intensywnie eksploatowane trawniki, wymaga jednak intensywnej pielęgnacji: nawożenia, podlewania oraz koszenia.
Trawy ozdobne, zwane też gazonowymi, stanowią przeciwieństwo kompozycji sportowych. Nie są odporne na deptanie i obciążenia fizyczne, ale za to tworzą jednolity, soczyście zielony dywan. Zazwyczaj w ich skład wchodzą gatunki mrozoodoporne, więc źdźbła wyglądają dobrze również zimą. Co więcej, trawy dywanowe zazwyczaj wolno odrastają, tak więc murawa nie wymaga częstego koszenia.
Najszerszym zastosowaniem cechują się nasze uniwersalne mieszanki trawnikowe. Nie są aż tak odporne jak odmiany boiskowe, ani też tak soczyste jak te ozdobne, ale doskonale nadają się na tereny przydomowe. Gatunki te nie mają dużych wymagań glebowych oraz charakteryzują się szybkim wzrostem oraz dobrą zdolnością regeneracji.

Odpowiedni dobór nasion

Oczywiście, poza omówionymi wyżej, podstawowymi rodzajami mieszanek trawnikowych, dostępne są również kompozycje Mr. Green Grass do zadań specjalnych, przystosowane na tereny suche, nasłonecznione, zacienione lub na skarpy. Jak, spośród dostępnych mieszanek, wybrać najlepsze nasiona trawy?
Pierwszym krokiem jest ocena warunków glebowych i środowiskowych. Jeżeli Twój trawnik porastają liczne drzewa, a murawa pozostaje w ciągłym półcieniu, należy rozważyć mieszankę dostosowaną do stanowiska zacienionego. Z drugiej zaś strony, na gleby lekkie i mocno nasłonecznione, warto wybrać specjalną mieszankę o wysokim składzie życicy trwałej.
Innym przypadkiem jest ten, gdy nie zakładasz trawnika, ale zagęszczasz lub regenerujesz już istniejący. Idealną sytuacją jest ta, w której pamiętasz rodzaj pierwotnie użytej mieszanki. Jeżeli jednak nie posiadasz tej wiedzy, najlepiej postawić na kompozycję uniwersalną, która powinna sprawdzić się w większości przypadków. Coraz częściej wybór pada również na samozagęszczajace się gatunki traw, które, mimo że są droższe od klasycznych mieszanek, przynoszą spodziewane efekty.

Jaką mieszankę wybrać?

Równie ważna jest odpowiedź na pytanie o cel zakładania trawnika: ma stanowić przestrzeń do aktywności, a może cieszyć oko? Jeżeli jego funkcja będzie użytkowa: będziesz na nim uprawiać sport a dzieci grać w piłkę, wybierz mieszankę sportową. Sprawdzi się także, gdy planujesz liczne grille czy imprezy na świeżym powietrzu.
Jeżeli jednak już wiesz, że twój ogród ma pełnić funkcję estetyczną, a po murawie będziesz poruszać się wytyczonymi ścieżkami, gazonowa kompozycja będzie dla Ciebie idealna. Zapewnia najlepsze efekty wizualne, przy okazji nie wymagając złożonych zabiegów pielęgnacyjnych.
A może jeszcze nie zastanawiałeś się w jakim stopniu będziesz eksploatować swój przyszły trawnik? W takim razie postaw na mieszankę uniwersalną, która jest optymalnym wyjściem dla umiarkowanie użytkowanych trawników.
Bez względu na jaki rodzaj mieszanki trawnikowej Mr. Green Grass się zdecydujesz, pamiętaj, że najlepszym sposobem wysiewania trawy jest użycie siewnika – nie należy siać z ręki! Inaczej nasiona nie zostaną równomiernie rozrzucone po trawniku.