Nasiona trawy

Tutaj zaczyna się przygoda z idealnym trawnikiem!
Filtruj

Wyświetlanie wszystkich wyników: 3

Nasiona trawy

Gęsta i zdrowa murawa o szmaragdowej barwie to marzenie każdego posiadacza trawnika, a także niezaprzeczalna ozdoba każdego ogrodu. Pierwszym krokiem, aby uzyskać piękny trawnik, jest oczywiście założenie trawnika oraz utrzymanie go w dobrej kondycji. Należy jednak pamiętać, że należy podejść do tego z głową, ponieważ kluczem do uzyskania wymarzonej darni są odpowiednio dobrane nasiona trawy. Mieszanki trawnikowe charakteryzuje różnorodność gatunkowa odmian wchodzących w ich skład. Dlatego też stosuje się inne kompozycje do przydomowych ogródków, przerzedzonych trawników czy miejsc zacienionych, inne na tereny ozdobne i reprezentacyjne, a jeszcze inne w przestrzeni publicznej, jak parki czy place zabaw.

Mr. Green Grass oferuje wiele mieszanek nasion traw, dostosowanych do różnych warunków glebowych, intensywności użytkowania oraz o określonych wymaganiach nawozowych. Zasadniczo, nasiona traw dostępne w naszym sklepie można podzielić na trzy podstawowe grupy: sportowe, ozdobne oraz uniwersalne. Możesz kupić je w opakowaniach o różnych pojemnościach. Każda z odmian zapewni ci piękny i zielony trawnik, lecz poszczególne gatunki nasion traw posiadają swoje indywidualne cechy. Dzięki temu dopasujesz najlepsze trawy do lokalizacji oraz warunków panujących w swoim ogrodzie.

Mieszanki traw – rodzaje i cechy

Sportowe nasiona traw cechuje duża odporność na deptanie, obciążenia i uszkodzenia – trawie boiskowej nie straszne intensywne użytkowanie! Dlatego też bez obaw możesz uprawiać na nich sport, stawiać meble ogrodowe czy elementy małej architektury. Co więcej, boiskowe odmiany traw cechują się także szybkim tempem regeneracji. Trawa boiskowa świetnie nadaje się na intensywnie eksploatowane trawniki i tereny użytkowe, jak boiska czy parki. Jednakże pamiętaj o tym, że trawę sportową należy intensywnie pielęgnować: nawozić, podlewać oraz kosić.

Trawy ozdobne, zwane też gazonowymi, stanowią przeciwieństwo kompozycji sportowych. Nie są odporne na deptanie i obciążenia fizyczne, ale za to tworzą jednolity, soczyście zielony dywan. Zastosowanie tego typu nasion zapewni elegancki wygląd dla Twojego ogrodu. Zazwyczaj w ich skład wchodzą gatunki mrozoodoporne, więc źdźbła wyglądają dobrze również zimą. Co więcej, trawy dywanowe zazwyczaj wolno odrastają, tak więc darń nie wymaga częstego koszenia. Dobrze sprawdzą się zarówno na przydomowych działkach, jak i w parkach, w których nie wolno schodzić z wytyczonych ścieżek.

Najszerszym zastosowaniem cechują się nasze mieszanki trawnikowe o uniwersalnym charakterze. Trawa uniwersalna nie jest aż tak wytrzymała jak odmiany boiskowe, ani też tak soczysta jak trawa ozdobna, ale doskonale nadają się na tereny przydomowe. Odmiany te nie mają dużych wymagań glebowych oraz charakteryzują się szybkim wzrostem oraz dobrą zdolnością regeneracji.

Osobną kategorię stanowią także mieszanki, wzbogacone o inne rośliny. Trawa z koniczyną to doskonały wybór na przeznaczenie gospodarskie. W ostatni czasie popularne stają się także tak zwane łąki kwietne, które składają się nie tylko z traw, ale także z wybranych odmian kwiatów i ziół. To rośliny, które posiadają właściwości odstraszające różne rodzaje szkodników, np. kleszcze inne owady gryzące.

Odpowiedni dobór nasion

Oczywiście, poza omówionymi wyżej, podstawowymi rodzajami mieszanek trawnikowych, dostępne są również kompozycje Mr. Green Grass do zadań specjalnych, przystosowane na tereny suche, nasłonecznione, zacienione lub na skarpy. Jak, spośród dostępnych mieszanek, wybrać najlepsze nasiona trawy?

Pierwszym krokiem jest ocena warunków glebowych i środowiskowych. Jeżeli Twój trawnik porastają liczne drzewa, a trawa rośnie w miejscach zacienionych, należy rozważyć mieszankę dostosowaną do tego typu stanowiska. Inaczej trawa może dobrze nie wzejść lub zagłuszą ją inne rośliny, takie jak mech lub chwasty lubiące cieniste stanowiska.

Z drugiej zaś strony, na gleby lekkie i mocno nasłonecznione, warto wybrać specjalną mieszankę o wysokim składzie życicy trwałej, której nie szkodzi nadmiar słońca. To mieszanka trawnikowa, która świetnie rozwija się w miejscach nasłonecznionych, gdyż jest odporna na suszę. Co więcej, ten gatunek świetnie pasuje również na teren nierówny lub pochyły, jak skarpy czy pagórki.

Innym przypadkiem jest ten, gdy nie zakładasz murawy od nowa, ale zagęszczasz lub regenerujesz już istniejącą. Idealną sytuacją jest ta, w której pamiętasz rodzaj pierwotnie użytej mieszanki. Jeżeli jednak nie posiadasz tej wiedzy lub nie masz na stanie użytych wcześniej nasion, najlepiej postawić na nasiona traw uniwersalnych, które powinny sprawdzić się w większości przypadków. To najlepsze rozwiązanie do uzupełnienia murawy. Coraz częściej wybór pada również na samozagęszczajace się gatunki traw, które, mimo że są droższe od klasycznych mieszanek, przynoszą spodziewane efekty.

Rodzaje traw – jaką wybrać?

Równie ważna jest odpowiedź na pytanie o przeznaczenie działki: ma stanowić przestrzeń do aktywności, a może być ozdobą przydomowego ogrodu? Jeżeli jego funkcja będzie użytkowa: będziesz na nim uprawiać sport a dzieci grać w piłkę, trawa sportowa to idealny wybór. Sprawdzi się także, gdy planujesz liczne grille czy imprezy na świeżym powietrzu.

Jeżeli jednak już wiesz, że twój ogród ma pełnić funkcję estetyczną, a po murawie będziesz poruszać się wytyczonymi ścieżkami, mieszanka gazonowa będzie dla Ciebie idealna. Trawa ogrodowa zapewnia najlepsze efekty wizualne, przy okazji nie wymagając złożonych zabiegów pielęgnacyjnych. Z pewnością wybór traw gazonowych sprawi, że Twój ogród będzie wyglądał niczym pole golfowe!

A może jeszcze nie zastanawiałeś się w jakim stopniu będziesz eksploatować swój przyszły trawnik? W takim razie postaw na trawy uniwersalne, które są optymalnym wyjściem dla umiarkowanie użytkowanych trawników: są silniejsze od traw gazonowych, ale nie wymagają tak złożonej pielęgnacji jak odmiany sportowe.

Zakładanie trawnika

Wybrałeś już odpowiedni produkt, ale nie wiesz jak wygląda proces zakładania trawnika? Po pierwsze, wysiew należy przeprowadzać na odpowiednio przygotowanym podłożu. Ziemię należy oczyścić z pozostałości innych roślin, chwastów i patyków, a następnie przegrabić, wyrównać i ubić. Warto również wyregulować odczyn pH gleby. Następnie można przystąpić do siania. Należy pamiętać o tym, aby siew przeprowadzać przy pomocy siewnika, a nie rozrzucać materiał siewny z ręki! Tylko przy użyciu odpowiedniego sprzętu możesz uzyskać zadowalający efekt, jakim jest równy i gęsty trawnik.

A może zamiast kupić nasiona trawy rozważasz inwestycję w trawę z rolki? Zapoznaj się z naszą ofertą trawy w rolce i zdecyduj sam, który rodzaj trawy wybierasz!