Siewniki

Bez siewnika nie ma trawnika!

Wyświetlanie wszystkich wyników: 2

Siewniki

Zakładając, a później pielęgnując trawnik, korzystamy z wielu narzędzi ogrodniczych. Wśród nich powinny znajdować się także siewniki. Niektórzy pomijają ich użycie, a to poważny błąd w pielęgnacji trawnika! Przede wszystkim, wysiewając murawę z ręki, nie mamy kontroli nad tym, gdzie ziarno upada. Prowadzi to do powstania nierównego, mało estetycznego trawnika. Skorzystanie z rozsiewacza sprawia, że nasiona padają równo i w odpowiedniej gęstości, dzięki czemu darń rośnie ładnie i równo.
Po zasianiu trawnika musimy odpowiednio go pielęgnować, a podstawowym zabiegiem jest odpowiednie i regularne nawożenie. W tym przypadku siewnik także będzie niezbędny. Pozwala rozprowadzić odpowiednią dawkę mieszanki nawozowej na powierzchni murawy. Rozsypując nawozy ręcznie, nie mamy pewności, czy danego miejsca na trawniku nie przenawoziliśmy, co może prowadzić do powstawania nieestetycznych, wypalonych pasów.
Pamiętaj, że siewniki ogrodowe to naprawdę wielofunkcyjne narzędzia! Świetnie sprawdzą się również zimą, do posypywania ścieżek i chodników piaskiem lub solą drogową.

Rozsiewacz ręczny

Zalety korzystania z siewnika do trawy i nawozów są jasne. Ale na jaki model się zdecydować? Jest to zależne przede wszystkim od wielkości trawnika. Jeżeli posiadasz jedynie niewielki przydomowy ogródek, siewnik ręczny będzie idealnym wyborem. Jest niewielki, ale jednocześnie poręczny i bardzo przydatny. Jego wygodny uchwyt znacznie ułatwia pracę ogrodową. Co więcej, rozsiewacz jest niezwykle prosty w obsłudze: wystarczy ustalić gęstość wysiewu, a potem jedynie kręcić korbką. Rotacyjny mechanizm narzędzia równomiernie rozprowadzi materiał na twojej działce. Regulacja rozsiewu pozwala także na gęste sypanie piasku lub soli na oblodzone ścieżki i chodniki.

Siewniki do dużych powierzchni

Jeżeli posiadasz dużą posesję lub ogród siewnik ręczny może nie wystarczyć, gdyż wiązałoby się to z częstym dosypywaniem materiału siewnego lub nawozowego. W takim przypadku doskonale sprawdzi się praktyczny, rotacyjny siewnik na kółkach. Odpowiedni model dobierzesz do areału swojego trawnika. Zasada ich działania jest podobna: zbiornik wystarczy zapełnić do odpowiedniej wysokości i odbezpieczyć go, po czym równym tempem przechadzać się po trawniku.
Rozsiewacz dwukołowy sprawdzi się nie tylko na trawnikach o dużej powierzchni, ale także na posesjach z dużą ilością ścieżek. Posypywanie ich solą lub piaskiem w ciągu zimowych miesięcy może być uciążliwe. Siewnik pchany znacznie usprawni tę pracę, szybko i precyzyjnie posypując ścieżki materiałem.