Dosiewanie trawy

Już po kilku latach od założenia trawnika naturalna zdolność do reprodukcji darni drastycznie maleje. Słabe źdźbła nie poradzą sobie z silnymi chwastami i chorobami. Dlatego też coroczne dosiewanie trawy jest jednym z najlepszych sposobów na zwarty, gęsty i soczyście zielony trawnik.

dosiewanie trawy

Zagęszczanie trawnika to zabieg ogrodniczy polegający na zasianiu nasion na istniejącej już murawie, bez jej przekopywania. Jest to łatwy sposób na uzupełnienie braków na naszym trawniku, poprawienie jego gęstości, zwiększenie różnorodności gatunków oraz poprawę koloru.Jeśli twój trawnik wygląda na stary lub ‘zmęczony’, a dawki nawozów stają się coraz wyższe lub atakują go choroby jest on idealnym kandydatem do tego zabiegu. Regularne dosiewanie trawy, kompensuje naturalne obniżenie zdolności reprodukcyjnych starego trawnika. Będziemy mieli z tego zabiegu szereg korzyści. Twój trawnik będzie piękny, gęsty i soczyście zielony. Co więcej, gęsta trawa łatwiej obroni się przed chwastami, jeżeli zapewnisz jej właściwą wysokość koszenia. Dodatkowo, mocna i zdrowa murawa wykazuje się zwiększoną odpornością na choroby.

dosiew

Niejednolity trawnik – przyczyny problemu

Stary trawnik zamiera lub niszczeje z wielu różnych powodów. Często zdarza się też, że wiele starszych darni składa się z różnych, niestosowanych już dzisiaj gatunków traw. Zwykle są bardziej podatne na współczesne choroby i wymagają więcej nawożenia. Najpierw jednak trzeba dokładnie przeanalizować cały problem niszczenia trawy. Trawa nie chce rosnąć? Mogą mieć na to wpływ czynniki takie jak:

  • słabe warunki glebowe
  • słaby drenaż
  • ubicie gleby
  • słabe nawodnienie
  • mało składników odżywczych
  • słabe napowietrzenie
  • mało światła słonecznego
  • warstwa filcu
  • niewłaściwa mieszanka traw
  • ogólne zaniedbanie.

Porcja świeżych nasion pomoże nam polepszyć wygląd przerzedzających się fragmentów lub uzupełnić całkiem puste miejsca.

Zalety dosiewki trawy

Podstawową zaletą tego zabiegu jest uzupełnienie wszelkiego rodzaju ubytków, przerzedzeń i łysych placów na trawniku. Znacznie zwiększy to estetykę Twojego ogrodu. Dosiewanie nowych nasion i odmian trawy zwiększa różnorodność naszego trawnika. Dzięki temu staje się bardziej wytrzymały i odporny na choroby, szkodniki i trudne warunki jak susza, częste użytkowanie czy zacienienie. Co więcej, prawidłowo wykonany dosiew nasion traw jest jednym z zabiegów pielęgnacji trawnika, pomagającym walczyć z mchem.

Kiedy najlepiej zająć się dosiewaniem trawy? Najlepszą porą roku na ten zabieg jest wiosna, gdy słońce nie jest jeszcze nazbyt palące. Trawnik należy oczyścić po zimie ze wszelkich liści, patyków oraz warstwy filcu. Dlatego też dosiewkę trawy najlepiej przeprowadzić po koszeniu, wertykulacji i aeracji oraz wraz z zabiegiem piaskowania. W ten sposób kompleksowo zadbasz o kondycję trawnika, aby przez cały sezon był gęsty i piękny. Zapomnisz o wysuszonej, rzadkiej i uszkodzonej murawie!

dosiewanie trawy

Jak zagęścić trawnik?

Kluczem do szybkiego zagęszczenia trawnika po dosiewie nasion jest opieka i cierpliwość. Odpowiednio przeprowadzone dosiewanie przyczyni się do zdrowia i urody naszego trawnika. Dodatkowo, przyczyni się do jego pozytywnej reakcji na koszenie, podlewanie i nawożenie. W zależności od warunków i mieszanki nasion kiełkowanie powinno rozpocząć się po 14 – 21 dniach gdy jest odpowiednia wilgotność i temperatura gleby oraz otoczenia. Trawnik będzie gotowy po około 8 – 12 tygodniach.

Odpowiednie nawadnianie jest kluczowe w procesie poprawnego zagęszczania trawnika. Podstawowe zasady podlewania po dosiewie nasion przedstawiają się następująco:

1. Porządne podlanie zaraz po dosiewaniu, aby wszystkie nasiona znalazły się tam gdzie powinny – najlepiej wpłukać nasiona umiarkowanym strumieniem wody ze zraszacza – pistoletu, ręcznie, miejsce po miejscu!

2. Do czasu wykiełkowania (14 – 21 dni), nasiona podlewamy delikatnie co dzień, nawadniając umiarkowanie wierzchnią warstwę gleby – ok. 2 -3 cm.

3. Po wykiełkowaniu zmniejszamy nieco częstotliwość podlewania, ale zwiększamy dawkę wody. Podlewamy 2-3 razy w tygodniu nawadniając  5-10 cm gleby na której kiełkuje nowy trawnik,  aby wilgoć sięgała głębiej, a tym samym korzenie trawy rosły wgłąb gleby.

4. Po zakorzenieniu trawnika podlewamy już według zaleceń w zależności od rodzaju trawy i warunków atmosferycznych. Potrzebujesz konkretnych porad jak podlewać trawnik? Znajdziesz je tutaj!