Trawa w rolce

Piękny, gęsty i zielony trawnik jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki
Filtruj

Wyświetlanie wszystkich wyników: 2

Trawa w rolce

Szukasz sposobu na piękny, zadbany i zielony trawnik, a efekty chcesz osiągnąć “na wczoraj”? Nie masz czasu na to, aby tygodniami czekać aż trawa wysiana z nasion wzejdzie? W takim razie piękna i gęsta trawa w rolce to rozwiązanie idealne dla Ciebie! To prosty sposób, aby efekt trawnika o wyglądzie boiska golfowego osiągnąć natychmiast. Co więcej, nie zaskoczą cię efekty końcowe, gdyż od razu zobaczysz swój trawnik w finalnej wersji.

Wspaniałe efekty wizualne osiągniesz bezpośrednio po położeniu rolek, a Twój ogród lub działkę przyozdobi piękny, szmaragdowy dywan. Należy jednak pamiętać o tym, że trawnik nadaje się do pełnej eksploatacji dwa tygodnie po założeniu.

Pasmo korzyści

Wybór trawy z rolki niesie ze sobą bardzo wiele konkretnych zalet. Jedną z najważniejszych jest bez wątpienia błyskawiczny efekt, jaki możesz uzyskać, stawiając na tę metodę zakładania trawnika. Ponadto, masz pewność, że murawa będzie zdrowa i równa, bez prześwitów czy miejsc, w których trawa nie wzeszła.

Co więcej, jeśli zakładasz trawnik w tradycyjny sposób, nasiona mogą zostać wydziobane przez ptaki lub wymyte przez silne opady deszczu. Nie grozi to osobom, które zdecydowały się na ułożenie trawy rolowanej.

Istotną zaletą jest także to, że trawnik z rolki możesz rozłożyć praktycznie w dowolnym momencie sezonu wegetacyjnego traw, czyli od marca do listopada. Należy jedynie pominąć czas okresowych upałów, aby rolki z trawą nie zostały spalone przez zbyt silne słońce.

Potrzebujesz więcej informacji praktycznych? Znajdziesz je w naszym artykule o zakładaniu trawnika!

Pielęgnacja trawy z rolki

Przez trzy tygodnie od założenia trawę rolowaną należy podlewać co drugi dzień. Po upływie tego czasu możesz zajmować się tym dwa razy w tygodniu. Najlepiej nawadniać murawę rano, kiedy parowanie nie jest jeszcze zbyt intensywne.

Oczywiście, trawa z rolki wymaga regularnego koszenia, dokładnie tak samo jak trawnik siany metodą tradycyjną. Pierwsze koszenie przeprowadza się po około dwóch tygodniach od rozłożenia. Następnie należy regularnie przycinać trawnik do wysokości około 50 milimetrów. Warto źdźbła skracać częściej, aby trawa nie rosła zbyt wysoko – optymalnie dwa razy w tygodniu.

Ostatnią, ale równie ważną kwestią jest odpowiednie odżywianie murawy. Program pielęgnacji trawnika powinien opierać się na czterech zabiegach w sezonie, co pozwoli darni rozwijać się prawidłowo, a także bezpiecznie przezimować. Pamiętaj również o regularnym przeprowadzaniu zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak wertykulacja, aeracja oraz piaskowanie.

Najczęstsze problemy

Plamy na trawniku czy krety to problemy, które mogą pojawić się niezależnie, czy masz do czynienia z trawą z rolki, czy z siewu. Czy są jednak jakieś specyficzne przypadłości, które dotyczą akurat tego rodzaju trawy? Problemy pojawiają się głównie wtedy, gdy za rozkładanie trawy biorą się niewykwalifikowane osoby. Wbrew pozorom to zadanie wymagające dużej skrupulatności. Jeżeli trawa zostanie rozłożona na nieprzygotowanym podłożu lub nie zostanie odpowiednio podlana, wówczas może się nie przyjąć, lub w jednym miejscu będzie rosła, a w drugim uschnie. Dlatego wybierając dostawcę, zwracaj uwagę nie tylko na opinie o samej trawie, ale i o obsłudze. Możesz też zamówić pomoc doświadczonych fachowców od trawników, którzy pomogą Ci przed, w trakcie i po rozłożeniu.

Inny problem z trawą w rolce pojawia się czasem po koszeniu. Każdy trawnik może ulec sfilcowaniu, jeśli na jego powierzchni gromadzą się skoszone źdźbła trawy. Ten w rolce jest szczególnie gęsty, więc problem będzie tym bardziej dotkliwy. Lepiej więc kosić taki trawnik kosiarką z koszem lub regularnie wygrabiać zalegający na trawniku materiał organiczny.