Trawa z rolki – czy warto zainwestować?

Gotowa trawa z rolki robi spektakularne wrażenie od razu po rozłożeniu: w kilka chwil w twoim ogrodzie może pojawić się piękny, zielony i gęsty dywan. Osiągnięcia tego efektu nie poprzedzają długie tygodnie, których do pełnego rozwoju potrzebuje trawa siana z nasion. Oczywiście, takie rozwiązanie posiada nie tylko szereg zalet, ale także kilka istotnych wad. Jakie cechy posiada trawnik z rolki i czy warto zdecydować się na tę inwestycję? Poznaj nasze argumenty za i przeciw!

Zalety trawy w rolce

Najważniejszą zaletą trawy z rolki jest bez wątpienia błyskawiczny efekt, jaki możemy uzyskać przy jej pomocy. Masz gwarancję, że założony trawnik będzie zdrowy i równy, bez prześwitów czy miejsc, w których trawa nie wzeszła. Co więcej, nasiona trawy mogą zostać wydziobane przez ptaki lub wymyte przez sile opady deszczu. Takie zagrożenia będą Ci obce, gdy zdecydujesz się na ułożenie trawnika z trawy rolowanej. Nie zaskoczą Cię efekty końcowe, gdyż uzyskasz je w kilka godzin!

Istotną zaletą jest także to, że rolowany trawnik możesz rozłożyć praktycznie w dowolnym momencie sezonu, od marca do listopada, z pominięciem okresowych upałów. Jest to także łatwiejszy (choć nie banalny) sposób niż tradycyjne zakładanie trawnika przy pomocy siewnika. Rolki z trawą rozwija się, ciasno układając jedną obok drugiej.

Potrzebujesz więcej informacji o zakładaniu trawnika z rolki? Znajdziesz je tutaj.

Rozwiązanie (nie)idealne

Oczywiście, trawa z rolki posiada również kilka cech ujemnych. Jej główną wadą jest oczywiście stosunkowo wysoka cena. To najdroższa metoda na założenie trawnika, bo koszty idą w tysiące złotych. Jednakże, im więcej trawy zamawiasz, tym cena za metr kwadratowy jest niższa. Tak więc jest to dobre rozwiązanie nie tylko dla niewielkich trawników przydomowych, ale także na porządne areały.

Wbrew temu, co może się wydawać, trawnik z rolki nie nadaje się do użytku od razu po położeniu. Niestety, nie możesz od razu zacząć wypoczywać czy grać w piłkę na świeżo położonej murawie. Darnina potrzebuje około 2 tygodni, by mogła równomiernie związać się z podłożem i rosnąć w nowym miejscu. Dopiero po upływie takiego czasu trawnik będzie na tyle silny, aby można było po nim bez obaw chodzić.

Jak pielęgnować trawnik z rolki?

Pierwszym krokiem pielęgnacyjnym powinno być prawidłowe przygotowanie gruntu pod trawnik. Ziemię należy przekopać, usunąć z niej kamienie, korzenie i chwasty, po czym wyrównać i odpowiednio nawodnić. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, możesz wzbogacić ją o wartościowe składniki mineralne lub uregulować odczyn pH. Po ukorzenieniu się trawa w rolce będzie czerpać składniki odżywcze z gruntu.

Równie ważne jak odpowiednie podłoże jest prawidłowe nawadnianie założonego trawnika. Przez pierwsze trzy tygodnie podlewaj go co drugi dzień, zaś po upływie tego czasu – dwa razy w tygodniu. Jeżeli nie wiesz, jak długo powinieneś podlewać swój trawnik, przeprowadź naszą Bezpłatną Analizę Trawnika, a my podpowiemy Ci jak optymalnie dbać o murawę!

Chociaż rolowany trawnik założysz znacznie szybciej, to jednak musisz go kosić tak samo, jak ten założony metodą tradycyjną. Pierwsze koszenie należy przeprowadzić po około dwóch tygodniach od rozłożenia. Następnie należy regularnie przycinać trawnik do wysokości około 50 milimetrów. Równie ważne jest systematyczne przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak aeracja, wertykulacja czy piaskowanie.

Jeżeli idzie o nawożenie, trawnik z rolki należy traktować tak samo, jak ten założony tradycyjnie. Cykl pielęgnacyjny powinien opierać się na czterech zabiegach w sezonie, co pozwoli trawie rozwijać się prawidłowo oraz bezpiecznie przezimować.

Najczęstsze problemy

Plamy na trawniku czy krety to problemy, które mogą pojawić się niezależnie, czy masz do czynienia z trawą z rolki, czy z siewu. Czy są jednak jakieś specyficzne przypadłości, które dotyczą akurat tego rodzaju trawy? Problemy pojawiają się głównie wtedy, gdy za rozkładanie trawy biorą się niewykwalifikowane osoby. Wbrew pozorom to zadanie wymagające dużej skrupulatności. Jeżeli trawa zostanie rozłożona na nieprzygotowanym podłożu lub nie zostanie odpowiednio podlana, wówczas może się nie przyjąć, lub w jednym miejscu będzie rosła, a w drugim uschnie. Dlatego wybierając dostawcę, zwracaj uwagę nie tylko na opinie o samej trawie, ale i o obsłudze. Możesz też zamówić pomoc doświadczonych fachowców od trawników, którzy pomogą Ci przed, w trakcie i po rozłożeniu.

Inny problem z trawą w rolce pojawia się czasem po koszeniu. Każdy trawnik może ulec sfilcowaniu, jeśli na jego powierzchni gromadzą się skoszone źdźbła trawy. Ten w rolce jest szczególnie gęsty, więc problem będzie tym bardziej dotkliwy. Lepiej więc kosić taki trawnik kosiarką z koszem lub regularnie wygrabiać zalegający na trawniku materiał organiczny.